25 Мај, 2018
0.6190
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

ВМРО-ДПМНЕ: Поради политиките на СДСМ граѓаните трошат повеќе од пред една година

Објавено во: Економија 14 Февруари, 2018

Oд ВМРО-ДПМНЕ велат дека покачувањето на цените и порастот на трошоците за живот почнуваат да стануваат реалност..

Од партијата наведуваат дека домаќинствата во земјава  благодарение на политиките на СДСМ денес трошат повеќе од пред една година, што дополнително ќе се одрази на нивниот животен стандард. 

„Ова првенствено се должи на покачувањето на акцизата на дизел горивата од 3.5 денари, која ги зголеми трошоците за живот за течни горива за 12,7%, но и трошоците за транспортни услуги за 5,3%. Трошоците за живот во споредба со јануари 2017 се зголемени и за другите производи и услуги. Цените на мало исто така во споредба со јануари 2017 година пораснале и тоа кај земјоделските производи, индустриските производи, прехранбените производи и услугите. Порастот на трошоците за живот е најголем пораст во последните неколку години и е доказ за неспособноста на СДСМ да ја води економијата. СДСМ е без идеја и продолжува со катастрофалните политики во економската сфера. Наместо нови вработувања имаме стотици отпуштања од работа. Наместо поволности за бизнисот имаме влошување на условите за водење на бизнис преку поскапување на основните средства за водење на бизнис. Младите не се враќаат, туку повеќе си заминуваат. Државата не ги подобрува условите, туку ги влошува. Политиките на СДСМ ја водат државата кон економското дно. Наместо живот дојде беда“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ“ - стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. 

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во јануари 2018 година, во  однос на претходниот месец, изнесува 99.6, а индексот на цените на мало 99.9.

Пораст на индексите на трошоците на животот во јануари 2018 година, во споредба со претходниот месец, е забележан  кај свежото и разладеното овошје за 2.6%, рибата и морските плодови за 1.3% и јајцата за 0.3%.

Можеби ќе ве интересира

Во европска држава годишно се перат над 11 милијарди евра

Во европска држава годишно се перат над 11 милијарди евра

ГУВЕРНЕРОТ НА НБРМ И МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ПРИСУСТВУВАА НА МИНИСТЕРСКИОТ ДИЈАЛОГ ПОМЕЃУ ЕУ И ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН И ТУРЦИЈА

ГУВЕРНЕРОТ НА НБРМ И МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ПРИСУСТВУВАА НА МИНИСТЕРСКИОТ ДИЈАЛОГ ПОМЕЃУ ЕУ И ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН И ТУРЦИЈА

ПОСЛЕДЕН ЧИН НА РУСКИОТ ТАЈКУН: Како Олег Дерипаска ќе се спасува од санкциите на САД?

ПОСЛЕДЕН ЧИН НА РУСКИОТ ТАЈКУН: Како Олег Дерипаска ќе се спасува од санкциите на САД?

Гигантот "Дојче банк" ќе подели откази на 7000 вработени

Гигантот "Дојче банк" ќе подели откази на 7000 вработени

Дуковска: Tрeба да се спречи трансгенерациското пренесување на сиромаштијата

Дуковска: Tрeба да се спречи трансгенерациското пренесување на сиромаштијата

СКАПА ЕНЕРГИЈА: Ветер, сонце, биогас од што најдобро се заработува?

СКАПА ЕНЕРГИЈА: Ветер, сонце, биогас од што најдобро се заработува?

Ова се 20-те најбогати земји во светот

Ова се 20-те најбогати земји во светот

Јавниот долг ќе руши плафон: Владата планира да го зголеми долгот до 54,8 отсто од БДП

Јавниот долг ќе руши плафон: Владата планира да го зголеми долгот до 54,8 отсто од БДП

ЗА ЕДНА ГОДИНА: Драстичен пораст на исклучени поради неплатена струја

ЗА ЕДНА ГОДИНА: Драстичен пораст на исклучени поради неплатена струја