31 Мај, 2020
0.0271

ВМРО ДПМНЕ се одлучи за кандидатот, СДСМ почнува преговори со партнерите

Објавено во: Македонија 17 Февруари, 2019

Во опозицијата падна одлука, додека владеачката гарнитура од вечерва почнува да преговара за консензуален кандидат со кој ќе се трча на избори.

Професорката Гордана Силјановска Давкова од редовите на ВМРО ДПМНЕ ќе се обиде да стане шеф на државата ако добие поддршка од граѓаните, а изборната кампањата ја стартуваше денеска од Охрид.

Заев пак вечера почнува да работи на случајот. Според најавите премиерот ќе се состане со лидерите на партиите за поддршка на претстојните претседателски избори додека пак средбата со Али Ахмети е најавена за утре.

На средбите ќе се разледува можноста дали има шанси коалицијата За живот да оди на избори со еден кандидат.

Засега во СДСМ кандидатура поднесе Ѓорги Филипов.

Поранешниот македонски амбасадор во Германија, Д-р Ѓорѓи Филипов, е првиот кој во јавноста објави дека ќе поднесе апликација за избор на кандидат на претседател на Македонија на конкурсот на СДСМ. 

Можеби ќе ве интересира

Четврта вонредна состојба, олабавени рестрикции

Четврта вонредна состојба, олабавени рестрикции

И денеска облаци и дожд, следува тмурна недела

И денеска облаци и дожд, следува тмурна недела

Избори најрано на 5 јули: Ќе има ли политички договор?

Избори најрано на 5 јули: Ќе има ли политички договор?

Астеруд: Не Радмила, во голема грешка си и треба да се извиниш

Астеруд: Не Радмила, во голема грешка си и треба да се извиниш

Филипче посакува да се огледаме на Дебар

Филипче посакува да се огледаме на Дебар

200 луѓе му беа на погребот, сега ќе се прават анкети со семејството

200 луѓе му беа на погребот, сега ќе се прават анкети со семејството

ФОТО: Полицајци се справија со банда ограбувачи во центарот на Скопје

ФОТО: Полицајци се справија со банда ограбувачи во центарот на Скопје

Се шири вирусот во Шуто Оризари, најмногу новозаболени сепак во Чаир, Бутел, Сарај

Се шири вирусот во Шуто Оризари, најмногу новозаболени сепак во Чаир, Бутел, Сарај

Спасовски: Избори затоа што вирусот ќе добива на интензитет наесен

Спасовски: Избори затоа што вирусот ќе добива на интензитет наесен