09 Декември, 2022
0.0318

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

Објавено во: Економија 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска по средбата со Сојузот на стопански комори, рече дека неговата партија до крајот на оваа или на почетокот на другата недела ќе поднесе во Собранието измени за Законот за енергетика

Според измените, комуналните претпријатија, училиштатат и болниците треба да се вратата на регулираните цени и на тој начин да не плаќаат високи сметки за електрична енергија преку слободниот пазар, каде што берзанските цени се неподносливо високи.

„Комуналните претпријатија ќе ги поскапат услугите, кај училиштата децата ќе треба да одат на онлајн настава, додека ,додека на јавните здравствени установи треба да им го олесниме функционирањето бидејќи и онака се во големи долгови, а набавуваат скапа струја на тендери“, рече Мицкоски.

Претседателот на најголемата опозициска партија смета дека Македонија самата има капацитет да ги произведе сите количини потребни за енергија. 

Тој побара од Владата да му го отстапи ТЕЦ Неготино на бизнисот. Според неговите пресметки, струјата од овој капацитет би се наплаќала по 200 евра за мегаватчас.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период