04 Април, 2020
0.0278

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

Објавено во: Македонија 24 Февруари, 2020

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска го повика членството и симпатизерите на утрешен протест пред Јавното Обвинителство во 18 часот на кејот на реката Вардар, па до Врховниот суд.

Овој повик наликува на оној на СДСМ кој по распуштањето на Собранието организираше марш за правда од Законодавниот дом до Кривичниот суд.

- Ги повикувам сите граѓани да ни се приклучат - од сите националности и убедувања. Ова не е протест само за ВМРО-ДПМНЕ, рече денеска Мицкоски.

Како повопд за овиј протест го наведе претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој според лидерот на опозицијата бил „и судија, и обвинител“.


Можеби ќе ве интересира

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција