24 Јуни, 2018
0.3664
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Внимавајте: Фиџет спинерите може да се опасни за децата

Објавено во: Економија 12 Ноември, 2017

Фиџет спинерите, новата хит играчка која стана глобална атракција, може да биде опасна по здравјето на децата. Американскиот синџир на маркети Таргет острани два вида на производи на фиџет спинери како од продавниците, така и од онлајн понудата бидејќи по направените анализи утврдено е дека во нивниот состав има олово што е над дозволените граници.

Децата кои е бидат изложени на олово постои ризик да добијат оштетувања на мозокот, нервниот систем како и да се попречи нивниот правилен развој. Откриените фиџет спинери се направени од производителот Bulls i Toy и ќе се утврдува како дошло до зголемено ниво на олово во играчките. 

Истражувањето го извршило американското здружение за заштита на корисници U.S. PIRG и побара истрагата да продолжи и со други брендови на фиџет спинери. Токму поради нивната огромна популарност голем број на производители започнаа да ги изработуваат за да ја задоволат побарувачката на пазарот па постои ризик меѓу нив да има и компании или поединци кои не ги почитуваат правилата во трката за брз профит.


Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена