21 Октомври, 2021
0.1191

ВО АНГЛИЈА БИ МОЖЕЛЕ И ДА НЕ РАБОТАТ ВО ПОНЕДЕЛНИК - еве од што ќе зависи

Објавено во: Свет 09 Јули, 2021

Британскиот премиер Борис Џонсон е подготвен да го прогласи понеделник за неработен ден во Англија доколку националниот тим победи во финалето на Европското фудбалско првенство во недела против Италија на стадионот „Вембли“, објавија британските медиуми.

Извор од „Даунинг стрит“ вели дека можеби е доцна да се објави слободен ден следниот понеделник, но ништо не е исклучено.

Портпаролот на Борис Џонсон изјави дека ако работодавците сметаат дека можат да ги пуштат своите вработени во понеделник, тие ќе го сторат тоа, иако е јасно дека работите зависат од дејноста на компанијата.

Владата веќе го продолжи работното време на пабовите до 23.15 часот во неделата вечер.

Сепак, снимките од полуфиналниот натпревар во средата со Данска на Вембли, со преполни трибини, предизвикаа голема загриженост во услови на пандемијата, а мерките сè уште се на сила во Англија.

Студија на Лондонскиот империјален колеџ покажува дека масовната посетеност на натпревари придонесува за зголемување на инфекциите со Ковид-19, а опозицијата побара веднаш да се објават официјалните податоци.

Инаку италијанските навивачи нема да можат да патуваат во Лондон затоа што условот е да бидат во карантин десет дена.

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе