16 Јули, 2019
0.0169

Во Анталија трајно се доселуваат илјадници странци, 39-мина се од Македонија

Објавено во: Свет 12 Јули, 2019

Анталија е еден од најкосмополитските градови во светот, а турскиот нститут за статистика објави дека таму на крајот на 2018 имало 75.822 илјади странски жители кои се доселиле трајно, а меѓу нив и 39 Македонци.

Најбројни се Русите со бројка од 11.419, а зад нив Германците со 8.174 доселеници. Меѓу сите заедно, 45 илјади од нив се жени, а 30 илјади се мажи. На третото место се државјани од Иран со 7.709 луѓе. 

Меѓу оние кои доминираат со бројките се и многу граѓани од екс-советските земји, но ги има и од Западна Европа како 1.340 од Англија, 1.162 од Холандија, 644 од Норвешка, 601 од Австрија, 566 од Шведска, 514 од Данска, 404 од Белгија, 403 од Финска, Швајцарија 205, 184 од Бугарија, 164 од Франција, 144 од Полска, 87 од Романија, 82 од Италија, 53 од Србија, 52 од Косово, 50 од Босна и Херцеговина, 39 од Грција, 39 странци од Македонија, 35 од Шпанија и 31 од Албанија живеат во Анталија.

Од Блискиот исток, се истакнуваат Ирак со 5.711 луѓе и Јордан со 1.241. Од африканските земјим најбројни се Египјаните (295) , од САД ги 447 државјани, а 969 се прикажани како лица без државјанство.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ВИДЕО) Макрон се обрати на српски во Белград

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ФОТО) Снег во две европски земји, а покривката и до 30 цм

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

(ВИДЕО) ЗАГИНАА ПАДОБРАНЦИ: Се сруши авион во Шведска

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

Најбогатиот човек на светот за прв пат пред јавноста со новата партнерка

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО ХОНГКОНГ: Причината за револтот е во кинеските власти

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Воена парада во Париз, но и апсење на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

(ВИДЕО) Турски пекар ќе го почести Путин, еве што подготвува за него

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

(ВИДЕО) Ги ставаат децата во пластични вреќи, ја поминуваат реката и уште пет часа одат пеш до училиштето

(ВИДЕО) Ги ставаат децата во пластични вреќи, ја поминуваат реката и уште пет часа одат пеш до училиштето