23 Април, 2018
0.0629

Во брод најдени материјали за експлозив - има и уапсени

Објавено во: Балкан 10 Јануари, 2018

Грчката крајбрежна стража денеска запленила брод кој носел материјали за изработка на експлозив, при што се уапсени осум членови на екипажот.

Бродот пловел под знаме на Танзанија, а бил откриен во близина на Крит. На него се пронајдени 29 сандаци во кои имало амониум-нитрат, детонатори и 11 празни резервоари за течен нафтен гас.

Тој исполовил  од турското пристаниште Мерсин, а пловел кон Џибути, но неговата рута била сменета и како крајна дестинација било наведено пристаништето Мисрата во Либија.

Можеби ќе ве интересира

Грчки анархисти нападнаа дипломатски претставништва

Грчки анархисти нападнаа дипломатски претставништва

Грција не сака да ги менува „пучистите“ за заробени војници со Турција

Грција не сака да ги менува „пучистите“ за заробени војници со Турција

Ван Ромпој: Можни се граѓански војни во Екс-Ју земјите

Ван Ромпој: Можни се граѓански војни во Екс-Ју земјите

И ЦРНА ГОРА „УДИРА“ ПО НАРОДОТ, ДОДЕКА БОГАТИТЕ СЕ БОГАТАТ: Нема дополнителен данок за богаташите

И ЦРНА ГОРА „УДИРА“ ПО НАРОДОТ, ДОДЕКА БОГАТИТЕ СЕ БОГАТАТ: Нема дополнителен данок за богаташите

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?