15 Април, 2021
0.0230

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2021

Уште 18.720 дози вакцини од Pfizer/BioNTech против Ковид-19, утринава неколку минути по 7:00 часот пристигнаа на аеродромот во Софија. Според бугарското Министерство за здравство, ова е значително помалку од тоа што се очекуваше. Но, истовремено, властите во Бугарија најавуваат дека во текот на следната очекуваат 4.000 дози вакцината на Модерна, додека пак на почетокот на февруари допонителни 35.000 од Pfizer/BioNTech.

-Од денеска треба да започне втората фаза од планот за вакцинација во која се вклучени штитениците и вработените во домовите за стари лица, како и наставниот кадар. Ова се на оние однесува на оние градови и региони кои веќе ја завршија вакцинацијата од првата фаза од планост за имунизација, изјави за News.bg главниот здравствен инспектор Ангел Кунчев, а како пример ги наведе Пловдив и Бургас.

Целта на бугарското Министерството за здравство е 36% од населението во земјата да бидат вакцинирани во првите шест месеци од годинава. Досега се пријавени 19 реакции на вакцината Модерна, но сите извештаи биле во рамките ичекуваното и не се пријавени несакани ефекти. 

ФОТО/БГНЕС

Можеби ќе ве интересира

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна