24 Март, 2019
0.2399
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Во фамозна зграда живееле Чавков и гласачи од Пустец, а имало и компјутер поврзан со УБК

Објавено во: Македонија 14 Март, 2019

Во стан од фамозната зграда кај скопската Железничка станица бил сместен компјутер кој служел за правење транскрипти од илегално прислушкуваните разговори од страна на УБК, а истото место е познато по тоа што служело за сместување на дури 28 жители од Пустец доведени да гласаат на локалните избори во Центар во 2013-та.

Компјутерот кој бил надвор од УБК бил инсталиран на барање на Горан Грујевски, поранешниот началник на Петтата управа во МВР.

Овој интересен детал на денешното рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ го откри Звонко Костовски, кој заедно со Ѓорѓи Лазаревски ја открија аферата со нелегалното прислушување.

-Во стан, во зградата кај Железничка, позната како „Парламентарка“ имаше компјутер кој беше поврзан со компјутер од УБК. Ова беше направено по барање на Горан Грујевски, и тоа за да не мора логистичарот Николче Николов често да оди во тие простории и да ги земе тие материјали за да не се создаде сомнеж кај станарите, рече сведокот Костовски.

Медиуми известуваат дека во еден период во оваа зграда живеел и Митко Чавков, инаку пред осуда за настаните на 27 април, кога беше технички заменик министер на МВР.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува