14 Јуни, 2021
0.0262

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Објавено во: Свет 10 Мај, 2021

Во Франција се подготвува граѓанска војна. Во документот објавен во десничарскиот магазин Валор актуел, Владата ја обвинуваат дека направила „отстапки“ на исламизмот. 

Објавено е ново отворено писмо во Франција во кое се предупредува на заканата од граѓанска војна и тврди дека има над 130.000 потписи од јавноста, јави Би-би-си.

Новото писмо е објавено како поддршка на првото писмо, кое датира од 21 април, и се појави на 60-годишнината од неуспешниот државен удар против генералот Шарл де Гол поради неговата поддршка за независноста на Алжир. Првото писмо, во кое се предупредуваше на „распадот" на Франција, е потпишано од голем број пензионирани генерали, како и најмалку 18 активни војници, вклучително и четворица офицери. Француската влада го осуди писмото.  Франција неодамна предложи контроверзен закон како форма на борбата против како што изјави претседателот Емануел Макрон, „исламскиот сепаратизам“. 

Во Франција одвреме - навреме се случуваат терористички напади. Последниот беше во април кога маж кој викал „Алаху Акбар“ уби полицајка во Париз. 

Кон крајот на март имаше напад во Франција. Маж го пресече грлото на пензионер во близина на црква во Монпелије. 

Претходно, исламски терорист му ја пресече главата на професор во Париз. 

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

НАФТАЛИ БЕНЕТ-НОВ ПРЕМИЕР НА ИЗРАЕЛ: Крај на ерата на Бенјамин Нетанјаху

НАФТАЛИ БЕНЕТ-НОВ ПРЕМИЕР НА ИЗРАЕЛ: Крај на ерата на Бенјамин Нетанјаху

И ПОВТОРНО НОВА ПРЕПОРАКА ОД ЕМА ЗА АСТРАЗЕНЕКА: Да не се аплицира на луѓето над 60 години

И ПОВТОРНО НОВА ПРЕПОРАКА ОД ЕМА ЗА АСТРАЗЕНЕКА: Да не се аплицира на луѓето над 60 години

ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРАВ: По силната екплозија на гас срамнет со земја огромен трговски центар, загинаа 11 луѓе во Кина

ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРАВ: По силната екплозија на гас срамнет со земја огромен трговски центар, загинаа 11 луѓе во Кина

ПОЗНАТИОТ СПОРТСКИ КАРДИОЛОГ, Д-Р ШАРМА:: Ериксен имаше срцев удар и веројатно ја заврши фудбалската кариера

ПОЗНАТИОТ СПОРТСКИ КАРДИОЛОГ, Д-Р ШАРМА:: Ериксен имаше срцев удар и веројатно ја заврши фудбалската кариера

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

Стабилна состојбата на Ериксен, натпреварот меѓу Данска и Финска продолжува: УЕФА со ваква одлука по страшната сцена на теренот во Копенхаген

Стабилна состојбата на Ериксен, натпреварот меѓу Данска и Финска продолжува: УЕФА со ваква одлука по страшната сцена на теренот во Копенхаген