17 Август, 2022
0.0279

Во Харков загина бразилска манекенка која се борела на страната на Украинците

Објавено во: Свет 06 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Во Харков, загина бразилската манекенка Талита до Вале(39) која се бореше во редовите на елитните единици на Украина. 

Претходно била во Киев, но на своите најблиски им кажала дека не може често да им се јавува.  Во нападот загинал и нејзиниот придружник, поранешен војник на бразилската армија откако се обидел да ја извлече Талита од бункер. Талита имала искуство и во претходни конфликти бидејќи се борела против Исламската држава во Ирак, а тоа го документирала на нејзиниот канал на Јутјуб. Своите искуства ги раскажала во книга.  Студирала право, работела во невладини организации, била актерка и манекенка.

Русите во Украина заробија платеници од различни земји, а некои од нив загинаа. Русија на 24 февруари ја нападна Украина. 

фото Твитер

Можеби ќе ве интересира

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?