30 Октомври, 2020
0.0199

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

Објавено во: Балкан 16 Октомври, 2020

Во Хрватска и во БиХ се уриваат есенските рекорди по новозаразени граѓани со корона вирусот. Денеска во Хрватска има 1.131 нови потврдени случаи, а според владиниот кризен штаб бројот на активни се 4.233, од кои 505 пациенти се на болничко лекување. Со најтешка форма на болеста има 24 пациенти кои се на респиратор. Во последните 24 часа во Хрватска починал само 1 пациент, а од почетокот на епидемијата вкупниот број на починати е 345 починаа. 

Во последните 24 часа и во БиХ има рекорден број новозаразени со ковид, односно 621, а починати се 8 пациенти. Во Федерацијата тестирани се 1.759 примероци, а 371 се позитивни на корона вирус. Во Република Српска пак, денеска има 242 новозаразени, а во последното деноноќие починале двајца. 


Можеби ќе ве интересира

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Грција тоне во долгови

Грција тоне во долгови

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија