21 Септември, 2018
0.3126
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Во Истанбул може да загинат 30.000 луѓе при разорен земјотрес

Објавено во: Балкан 16 Август, 2018

До 30 илјади луѓе може да загинат, ако земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтер го погоди реонот на Истанбул.

На ова предупредува Турската владина Дирекција за управување при катастрофи и вонредни ситуации (АФАД) 

Директорот на АФАД, Мурат Нурлу даде изјава за Си-ЕН-Ен Турк пред претстојната годишнина од земјотресот со интензитет од 7,4 степени по Рихтер (на 17 август 1999 година) во северозападна Турција, при што загинаа над 17 илјади луѓе.

Нурлу денеска изјави дека ако во Истанбул се случи земјотрес со јачина од 7,5 по Рихтер околу 50 илјади луѓе може да бидат сериозно повредени и може да се урнат речиси 45 илјади згради. Околу 2,4 милиони луѓе може да останат без дом.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО+ФОТО) ОВА СИТЕ ГИ ЗАЧУДИ: Погледнете што се појави на плажа во Грција

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

(ВИДЕО) Балканец го разбива митот дека „мед и млеко“ тече на Запад, еве што вели

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

ГОЛЕМА ПРОМЕНА: На Балканот може да падне снег

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

РАСКОЛ: Сопартијци ќе го убедуваат Каменос дека Преспанскиот договор е добар

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

ЕРДОГАН ПОТПИША: Нови услови за добивање на турско државјанство

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Се вика како политичар од СФРЈ, по професија е машински инженер, но еве од што живее

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата

Го убиле гостинот на спиење и отишле да му ја ограбат куќата