23 Јули, 2019
0.0233

Во Истанбул може да загинат 30.000 луѓе при разорен земјотрес

Објавено во: Балкан 16 Август, 2018

До 30 илјади луѓе може да загинат, ако земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтер го погоди реонот на Истанбул.

На ова предупредува Турската владина Дирекција за управување при катастрофи и вонредни ситуации (АФАД) 

Директорот на АФАД, Мурат Нурлу даде изјава за Си-ЕН-Ен Турк пред претстојната годишнина од земјотресот со интензитет од 7,4 степени по Рихтер (на 17 август 1999 година) во северозападна Турција, при што загинаа над 17 илјади луѓе.

Нурлу денеска изјави дека ако во Истанбул се случи земјотрес со јачина од 7,5 по Рихтер околу 50 илјади луѓе може да бидат сериозно повредени и може да се урнат речиси 45 илјади згради. Околу 2,4 милиони луѓе може да останат без дом.

Можеби ќе ве интересира

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

Харадинај денес патува во Хаг, утре судењето

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

ОЧЕКУВАНО: Парламентот во Грција изгласа доверба на владата на Мицотакис

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ФОТО) Автомобил излета во море, луѓето го спасуваа возачот

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

(ВИДЕО) Во Сплит наврнаа 17 литри дожд за помалку од еден час

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Стeрjовски: Побарав поголема застапеност на Македонците во структурите на албанската полиција

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

(ВИДЕО) Ѓоковиќ наместо во Охрид, отиде на Корчула

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај