21 Септември, 2018
0.3103
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Во која земја е најдобро да се биде пензионер?

Објавено во: Свет 13 Септември, 2018

Швајцарија ја замени Норвешка како најдобра земја за пензионирање во светот.

Норвешка, која две години по ред ја предводеше листата на Глобалниот индекс за пензионирање (GRI) на Natixis Investment Managers, оваа година го зазема едвај третото место, зад Швајцарија и Исланд.

Првото место на Швајцарија се должи на високата оценка во категоријата квалитет на живот, благодарение на подобриот квалитет на воздухот во земјата и други еколошки фактори, стабилните финансии и доброто здравство.

Остриот пад во финансиската сфера е причина Норвешка да падне на третото место во рангирањето.

Шведска го зазема четвртото место на табелата, а Нов Зеланд е на петтото. 

Ирска влегува во првите десет за прв пат .

Меѓу првите десет од најдобрите пензионерски земји во светот се Данска, Канада и Холандија.

Можеби ќе ве интересира

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Оваа жена тврди дека Путин наредил да ја убијат и јавно се откажува од Русија

Оваа жена тврди дека Путин наредил да ја убијат и јавно се откажува од Русија

ЦЕЛА ДРЖАВА ВО СТРАВ: Во јагоди пронајдени игли за шиење

ЦЕЛА ДРЖАВА ВО СТРАВ: Во јагоди пронајдени игли за шиење