27 Мај, 2022
0.0246

ВО МИНУС СЕ СИТЕ КОИ КУПУВАЛЕ БИТКОИНИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА 2021: Вредноста вртоглаво паѓа, малите инвеститори ги губат животните заштеди

Објавено во: Економија 13 Мај, 2022

Хаосот на пазарот на криптовалути НЕ завршува. Најпопуларната криптовалута, биткоинот, е на најниско ниво од крајот на 2020 година. Во моментов, еден биткоин вреди помалку од 30.000 долари, а само пред една недела вредноста му беше 35.500 долари пред една недела, додека својот врв го имаше во ноември 2021 година, кога вредече дури 68.000 долари. Цената стана многу нестабилна во последните денови, па во еден момент таа изнесуваше помалку од 27.000 долари, пишува хрватски Индекс.

Едноставно, во минус се сите оние кои купувале биткоин од почетокот на 2021 година до денес, а во зависност од датумот и цената на купувањето, изгубиле повеќе од половина од влоговите. Проценките велат дека само во последните неколку дена, од пазарот на крипто е избришана вредност од трилиони долари.

Ситуацијата со повеќето други криптовалути е уште полоша. Вториот најпопуларен, ethereum, вредеше до 4.800 долари на својот врв, а моментално вреди околу 2.000 долари. Криптовалутата Солана не вреди ниту една петтина од врвот на вредноста од минатиот ноември. Некои криптовалути изгубија третина од својата вредност само во последните 24 часа.

Цената на биткоинот нагло паѓа

Колку е драматична ситуацијата покажува податокот дека многу мали инвеститори, на социјалните мрежи како што е Твитер пишуваат дека ги губат животните заштеди.

Колапсот дојде откако ФЕД, централната банка на САД, ги зголеми референтните каматни стапки и најави нови зголемувања до крајот на годината. Во таква ситуација, инвеститорите прво ги повлекуваат инвестициите од високо ризични средства, а криптовалутите технички се повеќе форма на високоризични средства отколку валута. „Cryptoproperty“ е подобро име.

Целосен колапс на „стабилна“ криптовалута

Но, убедливо најинтересниот феномен што се случува е целосниот колапс на terraUSD, кој е замислен како „stablecoin“, криптовалута со постабилна вредност, која е врзана за доларот.

Стабилкоините се криптовалути чија цена е поврзана со друга (како што е биткоинот), злато и други благородни метали, стоки со кои се тргува на пазарот или „нормална“ валута како што се доларот, еврото и швајцарскиот франк, наведува Индекс.хр


Можеби ќе ве интересира

Вкупната стапка на инфлација во скоро 80 земји може да се движи од пет до 10 отсто

Вкупната стапка на инфлација во скоро 80 земји може да се движи од пет до 10 отсто

Нема криза за партиите, си поделија 3,4 милиони евра

Нема криза за партиите, си поделија 3,4 милиони евра

ЈСП објави оглас за 50 возачи

ЈСП објави оглас за 50 возачи

БОНОВИ ЗА ХРАНА ОД 5, 20 И 30 ЕВРА СЕ ДЕЛАТ ВО ФРАНЦУСКИТЕ ГРАДОВИ: Компензација на жителите за високите цени на храната

БОНОВИ ЗА ХРАНА ОД 5, 20 И 30 ЕВРА СЕ ДЕЛАТ ВО ФРАНЦУСКИТЕ ГРАДОВИ: Компензација на жителите за високите цени на храната

Дарко Димовски: Од позајмицата од 900 милиони евра да се зголемат платите во јавниот сектор или штрајк

Дарко Димовски: Од позајмицата од 900 милиони евра да се зголемат платите во јавниот сектор или штрајк

ТРКАЛЕЗНА МАСА НА ТЕМА: „РАНИ ЗНАЦИ НА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НАСТАНУВАЊЕ НА ИНСОЛВЕНТНОСТ НА ФИРМИТЕ”

ТРКАЛЕЗНА МАСА НА ТЕМА: „РАНИ ЗНАЦИ НА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА НАСТАНУВАЊЕ НА ИНСОЛВЕНТНОСТ НА ФИРМИТЕ”

ТУРСКАТА ЛИРА НА МИНИМУМ СПРЕМА ДОЛАРОТ: Голема загриженост за глобалниот економски раст

ТУРСКАТА ЛИРА НА МИНИМУМ СПРЕМА ДОЛАРОТ: Голема загриженост за глобалниот економски раст

Кое е македонското бизнис чудо? Не произведе речиси ништо, а наплати 8 милиони евра

Кое е македонското бизнис чудо? Не произведе речиси ништо, а наплати 8 милиони евра

РУСИТЕ НА УДАР: Рекорден број на сајбер напади врз финансискиот сектор

РУСИТЕ НА УДАР: Рекорден број на сајбер напади врз финансискиот сектор