16 Јануари, 2021
0.0185

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2021

Светот е вклучен во најголемата кампања за вакцинација во историјата на човештвото како резултат на пандемијата Ковид-19. Досега 30,5 милиони дози на вакцини се дистрибуирани во 43 земји во светот. 

Израел е на врвот на листата според процентот во однос на бројот на население, со распределени околу 1,9 милиони дози. Доставувањето на уште милијарди дози ќе биде еден од најголемите логистички предизвици преземени досега. Вакцинацијата во САД започна на 14 декември, со имунизација на здравствени работници. Досега се распределени 9,94 милиони дози во оваа земја. Најмалку 636.000 луѓе досега ја завршија програмата за вакцинација во две дози. САД планираат да дистрибуираат 20 милиони дози во првите недели од јануари. Вакцините Pfizer и BioNTech се применуваат во САД, како и Moderna. 

Кина и Русија ги овластија своите вакцини во јули и август, пред да бидат целосно тестирани. Во Кина се применуваат 9 милиони дози, додека во Русија 1,5 милиони дози. Дистрибуирани се над 1,8 милиони дози во Велика Британија. Вакцината произведена од AstraZeneca исто така се применува во оваа земја. 

Во Германија се дистрибуирани 688 илјади дози, во Италија 752 илјади, додека само 189 илјади вакцини се дистрибуирани во Франција, земја која е критикувана за забавување на процесот на вакцинација. Израел, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин се земјите кои процентуално вакцинирале најмногу граѓани.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло