24 Јуни, 2018
0.4250
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Во музејот на Холокаустот во Скопје утре ќе се прикажува документарниот филм "Лебот на сеќавањето"

Објавено во: Македонија 13 Март, 2018


Амбасадата на Италија во Скопје има чест да информира дека во среда, на 14-ти март, во 19.00 часот, во Музејот на Холокаустот во Скопје, по повод комеморативните настани поврзани со 75-годишнината од депортацијата на евреите од Македонија и по повод италијанското претседателство со IHRA (Меѓународно алијанса за сеќавање на холокаустот), Амбасадата на Италија, Фондот за холокаустот на Евреите од Македонија и Еврејската заедница на Република Македонија го организираат прикажувањето на документарниот филм "Лебот на сеќавањето" (Il pane della memoria).


Проекцијата на филмот (на италијански со превод на македонски) ќе се одржи во присуство на режисерот Луиџи Фачини (Luigi Faccini) - кој штотуку ја доби Сребрената лента - една од најпрестижните награди на Италијанскиот национален синдикат на филмските новинари, како и на продуцентката Марина Пиперно (Marina Piperno), која е една од ретките кои успеаја да избегаат за време на масовната депортација на Евреите во Рим во октомври 1943 година. Предвиден е и краток вовед од страна авторите.


Филмот, кој веќе беше прикажан по повод одбележувањето на "Денот на сеќавањето на холокаустот" – ја раскажува долгата историја на еврејската заедница во Петиљано (Италија), преку сведочење на последниот жив член на таа заедница. Нејзиното интензивно сведочење дава светло на интеграцијате  меѓу христијаните и евреите, во голема мера изменето по воведувањето на расните закони, што довело до исклучување од заедницата, дискриминација и, конечно, депортација.

Пред проекцијата, г-дин Горан Садикаријо, директор на Фондот за холокаустот на евреите од Македонија, г-ѓа Берта Романо Николиќ, Претседател на еврејската заедница на Република Македонија, како и Н.Е. Карло Ромео, Амбасадорот на Италија, ќе оржат поздравни говори.

Можеби ќе ве интересира

Истурил запалива течност и му ја запалил куќата

Истурил запалива течност и му ја запалил куќата

Девет лица приведени по протестот за името

Девет лица приведени по протестот за името

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека со Договорот се брише македонската нација - што одговорија од СДСМ?

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека со Договорот се брише македонската нација - што одговорија од СДСМ?

Изгоре фарма во Брвеница

Изгоре фарма во Брвеница

Заев: Прашањето на предвремени избори не зависи само од мене

Заев: Прашањето на предвремени избори не зависи само од мене

Саниран дефектот во Сопиште

Саниран дефектот во Сопиште

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“