18 Февруари, 2019
0.3520
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Во оваа балканска земја се регистрирани 930 земјотреси за еден месец

Објавено во: Балкан 10 Август, 2018

По првиот потрес на 4 јули со јачина од 5,1 степен според Рихтер, во Албанија продолжува сеизмичната активност.

Последниот 930-ти по ред е регистриран вчера со јачина од 3,8 степени и со епицентар на Кепи и Родонит, на Јадранско Море,кај Драч.

Најпогодена е областа на Драч, како и централниот дел на земјата. Земјотресите предизвикаа помала материјална штета и вознемиреност кај граѓаните.

Според сеизмолозите од албанскиот Институт продолжувањето на земјотресите е нормална работа, бидејќи по секој поголем потрес следуваат низа помали,се додека тлото целосно не се смири.

Дел од појаките земјотреси беа почувствувани и во западниот дел на Македонија,посебно во подрачјето на Дебар.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО