20 Август, 2018
0.2587
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

Во оваа балканска земја се регистрирани 930 земјотреси за еден месец

Објавено во: Балкан 10 Август, 2018

По првиот потрес на 4 јули со јачина од 5,1 степен според Рихтер, во Албанија продолжува сеизмичната активност.

Последниот 930-ти по ред е регистриран вчера со јачина од 3,8 степени и со епицентар на Кепи и Родонит, на Јадранско Море,кај Драч.

Најпогодена е областа на Драч, како и централниот дел на земјата. Земјотресите предизвикаа помала материјална штета и вознемиреност кај граѓаните.

Според сеизмолозите од албанскиот Институт продолжувањето на земјотресите е нормална работа, бидејќи по секој поголем потрес следуваат низа помали,се додека тлото целосно не се смири.

Дел од појаките земјотреси беа почувствувани и во западниот дел на Македонија,посебно во подрачјето на Дебар.

Можеби ќе ве интересира

НАПАД НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ТУРЦИЈА: Од автомобил во движење одекнаа рафали

НАПАД НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ТУРЦИЈА: Од автомобил во движење одекнаа рафали

Додека нашите политичари мислат дека се Богови, Себастијан Курц лета со нискобуџетни компании како обичен граѓанин

Додека нашите политичари мислат дека се Богови, Себастијан Курц лета со нискобуџетни компании како обичен граѓанин

СПАСЕНА БРИТАНКА КОЈА ПАДНАЛА ОД КРУЗЕР ВО ЈАДРАНОТ: Цела ноќ поминала во морето

СПАСЕНА БРИТАНКА КОЈА ПАДНАЛА ОД КРУЗЕР ВО ЈАДРАНОТ: Цела ноќ поминала во морето

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор