25 Март, 2018
0.0625

Во оваа земја намален бројот на туристи

Објавено во: Свет 13 Август, 2017

Се намалува бројот на туристи во САД. 

Бројот на туристите во САД е намален за прв пат од 2009 година, како и нивните трошоци, објави американското Министерство за трговија, прнесува Франс прес.

Лани туристите биле за 2% помалку во однос на претходната година, а потрошените пари од нивна страна бележат намалување од 1% на 245 милијарди долари.

За 2017 година, сепак прелиминарните податоци на Министерството посочуваат зголемување на бројот на туристите.

Најмногу туристи во 2016 година пристигнале од Канада (19,3 милиони), од Мексико (18,7 милиони), од Велика Британија (4,6 милиони), од Јапонија (3,6 милиони), од Кина (3 милиони), од Германија (2 милиони) и од Јужна Кореја (2 милиони).

За минатата година најмногу пари потрошиле Кинезите (33 милијарди долари), потоа Мексиканците (20,2 милијарди долари), Индијците (13,6 милијарди долари) и Јужнокорејците (8,6 милијарди долари).

Туристичката индустрија на САД, во која се вработени 7,6 милиони луѓе, сочинува 2,7% од БДП. 

Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа