24 Април, 2019
0.0339

Во оваа земја не се раѓаат деца со Даунов синдром

Објавено во: Свет 25 Март, 2019

Исланд е на работ да стане првата земја во која деца со Даунов синдром нема да се раѓаат.

Кратко по 2000 година, северната држава воведе пренатални тестови, а речиси сите жени кои добиле позитивен резултат ја прекинале бременоста. Иако тестовите не се задолжителни, сите мајки се информирани за можноста, а 85% од нив ги прават.

Ова е таканаречен комбиниран тест, кој вклучува ултразвук и крвни и тестови, земајќи ја предвид возраста на мајката. 

Резултатите покажуваат дали плодот има хромозомска абнормалност, што најчесто значи Даунов синдром.

Според исландското законодавство, анализи по 16-та недела од бременоста се дозволени ако плодот има аномалии, а Даунов синдром спаѓа во оваа категорија. Во принцип, на годишно ниво со Даунов синдром во Исланд, не се раѓаат повеќе од 1-2 бебиња. Понекогаш ова се должи на неточен тест.

"Децата со Даунов синдром се уште се раѓаат во нашата земја. Некои од нив се со низок ризик во скрининг тестовите и поради тоа не биле откриени навреме ", вели Хулга Хјартардоти, експерт за пренатална дијагностика.

Психологот Хелга Сол Олафсдотир ги советува жените кои планираат да ја запрат својата бременост, пишува Независни.

"Ова е вашиот живот и имате право да одлучите како ќе изгледа тој", вели таа за идните мајки. "Ние не го сметаме абортусот како убиство. Ние го гледаме како прекин на животот кој ќе има многу компликации, со што ќе се спречи страдањето и на детето и на семејството. Мислам дека ова е поправилно од теоријата на убиство. Животот не е црно-бел, обично е сив", додава таа.

Стигмата и неинформираноста – заблуда за креирање на јавната свест!

Дауновиот синдром, велат лекарите, е генетско пореметување и се јавува во просек кај секое 800-то новороденче. Тоа е еден од најчестите причинители за благ до среден заостанат развој на самото дете и неговите интелектуални способности. Иако современата медицина оди со забрзан чекор напред,  сèуште за Дауновиот синдром многу работи остануваат непознати или во кругот на семејствата во кои има вакви деца. 

Родителите се тие кои треба да направат проактивни чекори, да побараат рана интервенција, терапии за говор, развој и окупација на детето за да го направат неговиот живот полесен. Иако пореметувањето е опфатено со многу пречки и предизвици, лекарите потенцираат дека таа состојба не смее да придонесе детето да има лош квалитет на живот, туку заслужува да му се обезбеди шанса за среќна иднина. Родителите според нив мораат да бидат стрпливи,  да ги охрабруваат, сакаат и подржуваат овиде деца, бидејќи мора и да помогнат да го насочат  целиот потенцијал во подобар и поквалитетен живот.

Институционалните аномалии ги дискриминираат лицата со Даунов синдром! 

Во Македонија е евидентно дека имаме солидна законска регулатива и ратификувана Конвенција за заштита на  правата на лицата со хендикеп, стратегија и акциски планови кои во континуитет ја подобруваат положбата на овие наши граѓани.  Но, исто така мора да ја апострофираме и фактичката состојба - дека сèуште сме далеку од вистинскиот и адекватен третман на лицата со хендикеп,  особено во перцепцијата на истите како граѓани кои имаат Уставно право на еднаков третман и еднакви можности, велат упатени во оваа проблематика.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица