25 Март, 2018
0.0651

Во оваа земја се исплаќа да бидеш невработен, посебно за Нова година

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2017

Невработените во Исланд оваа година ќе добијат „божиќни бонуси“ како и сите други граѓани, кои имаат работа.

Регистрираните во бироа за вработување во декември ќе добијат бонус во износ од 65.162 круни, односно 530 евра, соопштило Министерството за социјална работа.

Лицата со повеќе деца ќе добијат четири отсто поголеми бонуси во однос на останатите невработени.

Право на бонус имаат помеѓу 3 900 и 4 200 луѓе, кои се воделе како невработение 10 или повеќе месеци во текот на 2017 година и кои активно барале работа во ноември и декември.

Според официјални податоци, стапката на невработеност на Исланд во септември изнесувала 1,8 отсто, што е една од најниските стапки на невработеност во историјата на таа земја.

Стапката на невработеност на Исланд од 2010 година кога изнесувала рекордни девет отсто, бележи константен пад.

Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа