22 Март, 2018
0.0776

ВО ОВИЕ ЗЕМЈИ Е НАЈТЕШКО: Храна нема, децата им умираат

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Во 119 земји во светот имало сериозно, алармантно и екстремно алармантно ниво на глад, од 2012 до 2016 година. 

Најтешко е во земји каде има војна, а тука спаѓаат Средноафриканската република, Чад, Сиера Леоне, Мадагаскар, и Замбија. 

Освен судири, тие се погодени и од наглите климатски промени. 

Во најсиромашните држави половина население е без храна. 

Драматично е во Јужен Судан и Сомалија. 

815 милиони луѓе во светот гладуваат, или 11% од светската популација, покажува Глобалниот индекс на глад. 

Најчесто гладуваат децата, жените и припадниците на етничките малцинства. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

(ВИДЕО) ОД ОВА ЛАЗАТ МОРНИЦИ: Бебе ползеше по фреквентна улица

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

Трамп ќе остане без адвокати, главниот си даде оставка

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

(ВИДЕО) Возила уништени од град со големина на тениско топче

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ЗАКОНСКА ДУПКА: Административно си го сменил полот за да може порано да оди во пензија

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

ТРОШИ ПРЕМНОГУ: Како изгледа шопингот на саудискиот принц?

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

БИЗАРНА ЖЕНА ЧУВАР ВО ЛОГОР: Еве што правела Ирма Гресе(Убавиот ѕвер)

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

КОЈ КОГО ЌЕ ИСТЕПА ПОСИЛНО, Трамп и Бајден со жестоки навреди

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија