25 Март, 2019
0.0215

Во потрага по храна и живот: Егзодусот од Венецуела ја чини Колумбија 1 милијарда долари

Објавено во: Финансии 03 Ноември, 2018

Егзодусот на нови мигранти од Венецуела кон Колумбија, кои бегаат од економската и хуманитарна криза ќе чини повеќе од една милијарда долари, според проценките на Светските банки. Колумбија ќе биде приморана да вложи значителни инвестиции во областите како здравство и образование, со цел да се справи со приливот на повеќе милиони мигранти со потекло од Венецуела, се вели во извештајот на аналитичарите на банките објавен во петокот.

Анализата покажа дека доколку миграцијата  трае подолго, може да придонесе и за економскиот раст на Колумбија, бидејќи новите приходи ја зголемуваат потрошувачката, што доведува до поголеми даночни приходи. Обединетите нации проценија дека од 2015 година околу два милиони жители на Венецуела ја напуштиле државата во потрага по подобар живот, а поради недостигот на храна, лекови и основни средства за живот.

Можеби ќе ве интересира

ТОП ПРОФЕСИИ НА ИДНИНАТА КОИ СЕ НАЈБАРАНИ, НО И ДОБРО ПЛАТЕНИ: Школувајте ги децата за нив, ќе вреди!

ТОП ПРОФЕСИИ НА ИДНИНАТА КОИ СЕ НАЈБАРАНИ, НО И ДОБРО ПЛАТЕНИ: Школувајте ги децата за нив, ќе вреди!

Совети кога треба да почнете да штедите

Совети кога треба да почнете да штедите

Почнал со еден компјутер во соба, а денес ги подучува другите како до успешен бизнис

Почнал со еден компјутер во соба, а денес ги подучува другите како до успешен бизнис

Можност за успешна кариера и заработка: Пријавете се и искористете ја шансата која ви се пружа

Можност за успешна кариера и заработка: Пријавете се и искористете ја шансата која ви се пружа

Драконска казна за гигантот Гугл: Трета од неколку милијарди за две години

Драконска казна за гигантот Гугл: Трета од неколку милијарди за две години

Од хобито направиле бизнис од кој денес живеат нивните семејства

Од хобито направиле бизнис од кој денес живеат нивните семејства

СДСМ земал кредит за избори и го вратил еднократно

СДСМ земал кредит за избори и го вратил еднократно

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот