28 Јануари, 2023
0.0220

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Објавено во: Свет 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Три лица загинаа, а 2 воени авиони се оштетени во украински напад со дронови. 

Мистериозни експлозии се случија денеска во две руски воздушни бази далеку од првите линии на фронтот. Можно е Киев да нашол начин да ги гаѓа руските бомбардери со долг дострел што се користат во нападите врз инфраструктурата на Украина. 

„Украински напад со беспилотно летало врз две руски воздушни бази во регионите Рјазан и Саратов резултираше со смрт на тројца војници и мала штета на два авиони“, објави денеска руското Министерство за одбрана.

Четворица војници се пренесени на лекување во воените болници. Кремљ соопшти дека Владимир Путин бил информиран за инцидентите.

Според извештаите од украинска мониторинг-агенција, Русија испорачувала крстосувачки ракети до воздухопловната база Енгелс и префрлала авиони во воздухопловната база Рјазан како подготовка за нов напад против Украина. За Украина не е познато дека располага со муниција што би ѝ овозможила да нападне стотици километри подалеку од линијата на фронтот на конфликтот. Сепак, има извештаи за такви беспилотни летала во развој.

Можеби ќе ве интересира

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Италијанскиот министер за одбрана: Ако руските тенкови влезат во Киев, ќе започне Трета светска војна

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Русија: 14 починати во болница во ракетен напад на украинската армија со ХИМАРС

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

Поранешен генерал на НАТО стана претседател на Чешка

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

САД ја прогласи „Вагнер“ за транснационална терористичка организација

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Зошто Франција не испраќа тенкови за Украина?

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

Бразил не сака да отстапи муниција за тенковите што Германија и ги испраќа на Украина

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СИНАГОГА: Во Ерусалим загинаа осум луѓе

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Орбан го брани Путин: Не сака ЕУ да воведе санкции за Русија

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин