30 Јуни, 2022
0.0235

Во сабота протести против дигитализацијата на учебниците

Објавено во: Македонија 11 Мај, 2021

Добивај вести на Viber

Граѓанската иницијатива „Книги и лекции мора да има“ започнува со протести во сабота. Од оваа граѓанска иницијатива тие се противат на дигитализацијата на учебниците и исто така најавуваат референдум за нацрт-законот за дигитализација на учебниците.

„Ние сме одговорни за нашите деца. Ние донесуваме одлуки денес само во најдобар интерес на нашите деца. Не смееме да дозволиме нашите деца да служат како инструменти и во служба на одредени политички цели. Се обидовме да разбереме, се обидовме да предложиме решенија, но надлежните службеници останаа глуви на нашите ставови, затоа ве покануваме на мирни протести, и сите заедно да го искажеме нашето незадоволство. Го имаме ова право загарантирано со уставот и законите на Република Северна Македонија“, објави граѓанската иницијатива.

Групата родители и надлежните во Министерството за образование минатата недела имаа неуспешна средба во обид да изнајдат решение поради незадоволството од воведувањето на дигиталните учебници, што резултираше со бојкот во дел од основните и средните училишта. 

Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО