27 Септември, 2021
0.0211

ВО СЕНКА НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ: Британците денес бираат нов лидер-„мртва трка“ меѓу Меј и Корбин

Објавено во: Свет 08 Јуни, 2017

Во Британија денес се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на два терoристички напади кои се случија во текот на предизборната кампања, а исходот од гласањето ќе одреди кој ќе ја обликува иднината на Обединетото Кралство по излегувањето од Европската унија.

Британците, од 07:00 дo 22:00 часот, ќе се определуваат помеѓу 3.303 кандидати во 650 изборни окрузи ширум земјата, колку што има места во Долниот дом на парламентот.Тоа значи дека за апсолутно мнозинство се потребни 326 пратеници.

Право на глас имаат полнолетните Британци, потоа државјани на Репблика Ирска, и земјите од Комонвелтот, како и Британците и Ирци од Северна Ирска кои живеат во странство,  а кои се регистрирани на избирачкиот список во Британија во последните 15 години.

Во трка се две партии-Конзервативната партија на десниот центар, на чело со премиерката Тереза Меј и левичарската Лабуристичка партија која ја предводи Џерем Корбин. Зад нив следи либерално-демократската партија на левиот центар, потоа популистичката и евроскептична Партија за независност на Обединетото Кралство, и левичарски ориентираната Зелена Партија.

Анкетите наговестуваат дека конзервативците се на пат кон победа, но дека и лабуристите би можеле да формираат влада со поддршка на помалите левичарски партии.

Британците најмногу ги интересира како новата гарнитура на власт ќе ги решава прашањата на Брегзит, тероризмот, националната здравствена служба,имиграција и економија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења