10 Август, 2020
0.0176

Во сириски град ќе „никне“ копија на Аја Софија

Објавено во: Свет 30 Јули, 2020

Во Сирија ќе се гради христијанска црква, копија на Aja Софија во Истанбул. 

Православна христијанска црква ќе се изгради во реонот на сирискиот град Хама во која ќе се богослужи за христијани во државата и од странство. 

Информацијата ја објави турскиот весник Сабах, кој се повикува на либански медиуми.

Идејата првично била на Николас Балбаки, кој е владика во Грчката православна црква во градот Хама. 

Проектот бил претставен на командата на руските вооружени сили кои се дислоцирани од Сирија.

Се верува дека проектот добил одобрение од Русите. 

Градбата е предвидено да биде во градот Сукајлебие, област Хама, населен претежно со православни христијани.

Аја Софија неодамна е претворена во џамија. 

Грците веќе нема да емитуваат турски серии револтирани од оваа одлука. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе