02 Март, 2021
0.0298

Во Словенија минималецот скокна над 1.000 евра

Објавено во: Економија 20 Јануари, 2021

Во Словенија, минималната бруто плата годинава ќе се зголеми на 1.024 евра.

Министерот за труд Јанез Циглер, по денешната средба со претставниците на словенечките синдикати објави дека годинава минималецот ќе се зголеми од сегашните 941 на 1.024 евра бруто. Ова се смета за втора најважна од осумте мерки во законот за економска помош за време на епидемијата на корона вирусот во Словенија, пренесува СТА. Новата формула за пресметување на минималната загарантирана плата во Словенија предвидува дека таа мора да биде најмалку 20, но не повеќе од 40 проценти над минималните трошоци за живот. Синдикатите не се задоволни од ваквиот пристап на владата. Велат дека зголемувањето не вклучува реални зголемувања на трошоците за живот од 2017 година, кога последен пат беа пресметани таквите трошоци. Словенија е земја од екс Југославија која има највисоки плати. Во регионот, Македонија и Албанија имаат најниски плати. 

Можеби ќе ве интересира

Oва е град каде на луѓето им плаќаат во биткоини

Oва е град каде на луѓето им плаќаат во биткоини

Македонија продолжува во болна рецесија - БДП лани падна за 4,5 отсто, минус има и во четвртиот квартал

Македонија продолжува во болна рецесија - БДП лани падна за 4,5 отсто, минус има и во четвртиот квартал

Азески: Ако е стабилно, зошто министре се одложува исплатата на дивидендите

Азески: Ако е стабилно, зошто министре се одложува исплатата на дивидендите

Бесими: До крајот на март првичниот драфт за Царинскиот тарифник

Бесими: До крајот на март првичниот драфт за Царинскиот тарифник

БИТИЌИ: Фирмите за субвенциите за плати можат да аплицираат до крајот на март, а може и да ги исплатат платите, па Владата да им ги врати парите

БИТИЌИ: Фирмите за субвенциите за плати можат да аплицираат до крајот на март, а може и да ги исплатат платите, па Владата да им ги врати парите

ПРВИОТ ЧОВЕК НА КОМОРАТА, АЗЕСКИ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Собранието да не ги кочи економските закони

ПРВИОТ ЧОВЕК НА КОМОРАТА, АЗЕСКИ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Собранието да не ги кочи економските закони

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА СВАДБИ ДА ПРЕДЛОЖАТ ПРОТОКОЛ ЗА РАБОТА - но конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА СВАДБИ ДА ПРЕДЛОЖАТ ПРОТОКОЛ ЗА РАБОТА - но конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

Тутунски комбинат лани работел со добивка

Тутунски комбинат лани работел со добивка

И неделава точиме поскапи горива: Ова се цените

И неделава точиме поскапи горива: Ова се цените