17 Ноември, 2018
0.3025
    ALK 8249.89    0.17%     GRNT 825.39    -2.89%     KMB 5288.28    -1.52%     MPT 49428.57    1.91%     MTUR 5000    0%     OHB 6750    -1.07%     OKTA 4850    -3%     RMDEN17 96.5    0%     RZLE 16    -20%     STB 1286.19    -0.24%     STBP 1254    -2.15%     STIL 131    -2.67%     TETE 2498    -0.08%     TTK 1253.13    -2.17%

Во соседството живеат најслабо платените работници во Европа

Објавено во: Финансии 09 Јули, 2018

Работниците во Албанија имаат најмногу работни часови во Европа, но се најслабо платени. 

Продуктивноста се мери во однос на работните часови и БДП. 

На листа од 189 земји најдобро котира Хрватска од регионот. 

Во Црна Гора во просек работниците се платени по 22 долари, а во Македонија 20 долари. 

Во БиХ по 18, во Србија 13 и во Албанија по 12 долари. 

Ако ние сме на дното, на врвот се Ирска, Луксембург, Норвешка, Белгија, Данска, САД, Холандија, Франција, Германија и Швајцарија. 

Можеби ќе ве интересира

БЕЗУСПЕШНО БАРАЛ ЧЕВЛАР: Ова е вистината за работните места кои никој не ги сака

БЕЗУСПЕШНО БАРАЛ ЧЕВЛАР: Ова е вистината за работните места кои никој не ги сака

Дојдете во 6 часот, платата е 900 евра

Дојдете во 6 часот, платата е 900 евра

МФ: Со Буџетот за 2019 се намалува буџетскиот дефицит за половина милјарда денари

МФ: Со Буџетот за 2019 се намалува буџетскиот дефицит за половина милјарда денари

Што ќе прави Стопанска банка со зачуваната добивка од осум милиони евра

Што ќе прави Стопанска банка со зачуваната добивка од осум милиони евра

СЕГА Е АЛАРМАНТНО: Платите им се 2.000 евра, а сепак се селат

СЕГА Е АЛАРМАНТНО: Платите им се 2.000 евра, а сепак се селат

СО САМО 23 ГОДИНИ ЗАПЛОВИЛА ВО БИЗНИС ВОДИТЕ: Има еден совет за сите млади

СО САМО 23 ГОДИНИ ЗАПЛОВИЛА ВО БИЗНИС ВОДИТЕ: Има еден совет за сите млади

Се мајтапи ли УЈП со пензионерите?Требало да се донесе нов закон

Се мајтапи ли УЈП со пензионерите?Требало да се донесе нов закон

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок