27 Мај, 2022
0.0262

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2022

Д-р Ана Фишер Чопорда го жртвувала својот живот за да им помогне на пациентите со ковид, иако не морала да работи во црвената зона, бидејќи била исклучително ризична категорија.

Србија ја потресе веста дека храбрата и посветена докторка Ана Фишер Чопорда почина од ковид, на нејзиниот 41 роденден. Оваа жена, мајка и анестезиолог, која доби многу тешки животни битки, и покрај тешката болест и трансплантацијата на бубрег, со која успеа да роди и ќерка, го жртвуваше својот живот за да им помогне на пациентите. Иако не мораше да работи во црвената зона бидејќи беше крајно ризична категорија, Ана тоа го одби.

Според податоците на Сојузот на лекари и фармацевти на Србија (SLFS), Ана е 141-от лекар кој починал во Србија од почетокот на епидемијата на коронавирус.

На списокот се сите лекари за кои од терен се дознало дека починале од ковид. Меѓу нив има и бројни лекари кои работеле во црвените зони или лекувале некои пациенти. Има и млади луѓе како Ненад Максимовиќ (37), Бобан Рајковиќ (32), Александра Цвијовиќ (38) или Соња Ракочевиќ (48), чија смрт ја потресе и Србија.

На списокот има и лекари кои биле во пензија, а правеле приватна пракса, како и оние кои биле само во пензија.

Извор и фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор