20 Август, 2018
0.2592
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

Во Тимјаник отворен мал групен дом

Објавено во: Македонија 20 Јули, 2018

Во неготинско Тимјаник денеска се отворени вратите на мал групен дом каде што ќе бидат сместени четири деца од Специјалниот завод Демир Капија.

Министерката Мила Царовска тврди дека недоразбирањата се надминати а децата преселени во домот.

Царовска е убедена дека Тимјаник ќе биде и ќе остане симбол на хуманоста на нашето општество, а жителите ќе се гордеат со тоа.

„Министерството за труд и социјална политика во соработка со УНИЦЕФ, Сојуз на Дефектолози и СЗ Демир Капија и изминатиот период интензивно работеше на подготовка на децата за преместување во алтернативни форми на згрижување. 

Во новиот мал групен дом децата ќе имаат 24 часовна поддршка од лични асистенти, специјализирани индивидуализирани програми за работа и дефектолошки третмани. Близината на училиштето и локалната заедница ќе им овозможи на овие деца полесно и побрзо да се вклопат во општеството“, соопштија од Министерството.

Можеби ќе ве интересира

„Бомби“ и денес ќе одекнуваат во Кривичен суд

„Бомби“ и денес ќе одекнуваат во Кривичен суд

Каква временска прогноза ни носи првиот работен ден

Каква временска прогноза ни носи првиот работен ден

КРИЗА ЈА „ТРЕСЕ“ ТУРЦИЈА: Дали тоа ги загрижува македонските туристи кои ја одбрале оваа дестинација?

КРИЗА ЈА „ТРЕСЕ“ ТУРЦИЈА: Дали тоа ги загрижува македонските туристи кои ја одбрале оваа дестинација?

Пратениците денес се враќаат на работа

Пратениците денес се враќаат на работа

ГУЖВА НА ТАБАНОВЦЕ: Еве колку се чека за влез во Македонија

ГУЖВА НА ТАБАНОВЦЕ: Еве колку се чека за влез во Македонија

„Не низ Водно“: Битката за Водно не е изгубена

„Не низ Водно“: Битката за Водно не е изгубена

КОБНА НЕСРЕЌА: Излетал од патот, удрил во бетонска ограда и починал на лице место

КОБНА НЕСРЕЌА: Излетал од патот, удрил во бетонска ограда и починал на лице место

Камион прегази жена во Прилеп

Камион прегази жена во Прилеп

ДУИ ја повика дијаспората да излезе на референдум

ДУИ ја повика дијаспората да излезе на референдум