21 Јануари, 2021
0.0194

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

Објавено во: Свет 26 Ноември, 2020

Илјадници луѓе постојано пристигнуваат за да се простат бо Буенос Ајрес со еден од најлегендарните фудбалери на сите времиња Диего Армандо Марадона.

„Фудбалскиот бог“, како што беше нарекуван аргентинскиот ас, почина од срцева слабост, што предизвика проблеми со дишењето.

Една недела по прославата на јубилејниот 60-ти роденден на Марадона, тој беше успешно опериран поради акутен едем на мозокот на голема надморска височина.

Од средината на 90-тите години на минатиот век, постојано објавуваше фотографии на кои тој користи наркотици во ноќни клубови и ресторани.

За Марадона се снимени многу документарни филмови, а аргентинската влада одлучи во 2009 година да му го плати даночен долг од 37 милиони евра за што беше гонет во Италија.


Можеби ќе ве интересира

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда