18 Февруари, 2020
0.0157

(ВИДЕО) Како Амазонија која се сметаше за отпорна на пожар се распали: Научниците загрижени

Објавено во: Свет 24 Август, 2019

Дождовната шума од Амазон е опишана како „белите дробови на светот“. Толку јаглерод диоксид е заклучен во нејзините дрвја што заштитата на шумите е неопходна ако сакаме да се справиме со глобалното затоплување и да ја зачуваме планетата.
Исто така е едно од највлажните места во светот. Количината на врнежи од дожд што паѓа на најголемата дождовна шума годишно е толку голема што дури и во суви периоди е толку влажна што е речиси невозможно да се запали.

Пожарите што веќе три недели горат во Амазон се во спротивност со сите закони на природата и не се природни појави. Тие се предизвикани од комбинација на суши предизвикани од намалување на работата и човечки активности.
Така започнува малигнениот циклус - дрвјата имаат помалку вода за време на сушите, го намалуваат растот и помалку го отстрануваат јаглеродот од атмосферата. Исто така, ги суши исушените лисја, што значи дека повеќе дрвја и лисја на земја се подготвени да горат на шумско тло, и без густа крошна која ја задржува влагата, шумата губи дел од влагата што служела како природна превенција од пожар, пишуваат медиумите од соседството.


Овие промени се влошуваат со сеча на одредени видови дрвја, кои ја исцрпуваат крошна и дополнително ги исушуваат шумските рабови кои се поинаку посуви од внатрешноста. Резултатот е дека дождовните шуми отпорни на пожари стануваат запаливи
Тековните пожари веќе достигнаа алармантни нивоа и уништија милиони хектари, но најлошото сепак може да следи бидејќи се очекуваат невообичаено топлите временски услови што предизвикаа претходни големи суши во овој век.

Доколку науката за климата е точна и не се најде ефективен начин за предвидување и избегнување на пожари, дождовната шума ќе биде толку уништена што трајно ќе ја намали апсорпцијата на јаглерод, дури и ако проблемот со сеча е решен преку ноќ.


Видео и Фото NBC News

Можеби ќе ве интересира

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус