28 Септември, 2022
0.0270

Војна во Украина: Ова се Русите кои пристигнуваат во Белград ден по најавата за делумна мобилизација

Објавено во: Свет 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Многу луѓе со билети купени месеци однапред и само неколку млади момчиња кои ги спакувале куферите во последен момент пред полетувањето - ова се патниците кои пристигнуваат во Белград со директни летови од Русија, само еден ден откако таа земја прогласи делумна мобилизација.

Бранот на руска емиграција, кој трае од февруари и почетокот на инвазијата на Украина, доби нов замав кога рускиот претседател Владимир Путин на 21 септември ја нареди првата мобилизација по Втората светска војна.

Иако Министерството за одбрана на Русија тврди дека првиот ден се јавиле 10.000 доброволци, има и такви кои ја напуштаат земјата бидејќи не сакаат да учествуваат во војната.

Дел од Русите заминаа во Белград, кој од февруари заедно со Истанбул е единствената непречена воздушна врска меѓу Русија и Европа.

„Бев во паника кога беше објавена мобилизацијата, сфатив дека морам да направам нешто“, вели 28-годишниот Кирил од Москва за Би-Би-Си на српски.

За краток период од родниот град до Санкт Петербург патувал 700 километри само за да се качи на единствениот лет за кој успеал да купи билет.

По веста за делумна мобилизација, летовите од Русија до различни земји беа брзо распродадени.

Компанијата Ер Србија (Ер Србија), која лета во три руски града - Москва, Санкт Петербург и Казан, објави дека најголемиот дел од летовите во септември биле распродадени „веќе подолго време“.

Покрај Србија, меѓу земјите кои дозволуваат влез на руски државјани без виза се и Турција, Грузија и Ерменија.

„Повеќе ме фати паника отколку што имаше проблеми на границата“.

Првиот ден од делумната мобилизација помина во шпекулации дали на резервистите им е дозволено да ја напуштат Русија.

Како еден од нив, Кирил вели дека бил загрижен дали ќе може да излезе од земјата.

Се испостави дека преминувањето на границата поминало без тешкотии.

„На пасошка контрола ме испрашуваа површно, ме прашаа во која категорија резервисти припаѓам и ме пуштија.

„Во суштина, повеќе бев во паника отколку што имаше проблем.

Додава дека за паниката придонела и купувањето билет на краток рок - на денот на објавувањето на мобилизацијата.

„Преку некои врски го купи мојата сопруга која веќе е во Србија“, вели Кирил.

И Сергеј од Москва имал „многу среќа“ за краток период да купи билет за Белград.

„Го купив синоќа, сосема случајно, бидејќи мислам дека пристигнувањето во Србија со директен лет е еднакво на чудо“, изјави 28-годишниот ИТ експерт за Би-Би-Си на српски.

Оние кои не успеале да набават авионски билети се упатиле кон копнените граници на Русија.

На снимките од социјалните мрежи се гледа дека на 22 септември на руско-грузиската граница биле формирани колони возила во кои, наводно, руски владини претставници се обидуваат да ја напуштат земјата.

Кремљ вели дека извештаите за помал број мажи на воена возраст кои наводно се обидуваат да ја напуштат земјата се претерани.

Објаснувајќи го донесувањето на указот за делумна мобилизација, Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, објасни дека тоа се однесува на околу 300.000 припадници на резервниот состав.

„Се е како и обично“

Во студената ноќ меѓу четвртокот, 22 септември и петокот, 23 септември, на белградскиот аеродром слетаа три авиони на Ер Србија со патници од Русија.

Неколку стотици луѓе пристигнаа од Москва, Санкт Петербург и Казан, а колегите, пријателите и членовите на семејството немо ги чекаа на излезот од терминалот.

Колички со куфери се тркалаа и мажи и жени, како и семејства со мали деца.

Повеќето патници кои ги интервјуираа новинарите на Би-Би-Си велат дека пристигнувањето во Србија го планирале со денови, недели, па дури и месеци однапред.

Многумина велат дека дошле службено, а билетите се купени многу пред веста за мобилизација.

Дваесет и петгодишниот Игор, кој пристигнал со лет од Москва, вели дека билетот го купил „пред два месеци“.

„Аеродромот [во Русија] не беше полн како што очекував, мирно е, не бев под стрес, нема тензија“, изјави тој за Би-Би-Си на српски.

Ниту Жана, неговата сонародничка и сопатничка на летот, не забележала никаква промена.

„Во Москва се е како и обично, засега ништо не е сменето.

„Јасно ни е дека нешто ќе се случи, но досега сè се одвиваше како и обично“, вели тој.

Меѓу патниците на летот од Казан бил и 37-годишниот Артјом, роден во Санкт Петербург.

Вели дека во Белград доаѓа службено и дека билетот го купил пред два месеци, но дека ќе размисли за враќање во Русија, иако се‘ уште не добил покана од воениот оддел.

„Не се плашам од мобилизација. Како прво, јас сум ИТ тип, не не викаат баш во војска, затоа што тоа би било нерационално распоредување на луѓе.

„И второ, што да правам таму? Не знам да пукам“, вели тој.

Колкави се цените на авионските билети меѓу Србија и Русија?

Најниската достапна цена за авионски билет во еден правец во економска класа меѓу Москва и Белград е 397 евра, објави Ер Србија на 22 септември.


Фото: Screenshoot - video - Gardian

Извор: Би Би Си на српски

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ВАКВА СУДБИНА ГО ЧЕКА ПУТИН? - што рускиот претседател може да научи преку примерите на брутални смени на власта од времето на СССР

ДАЛИ ВАКВА СУДБИНА ГО ЧЕКА ПУТИН? - што рускиот претседател може да научи преку примерите на брутални смени на власта од времето на СССР

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите