25 Јуни, 2022
0.0235

ВОЈНИЦИТЕ ГО ОСТАВААТ ОРУЖЈЕТО И СИ ПОМАГААТ-РАЗВРСКА ВО АЗОВСТАЛ: Киев и Москва се договорија за челичарницата

Објавено во: Свет 16 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Руското Министерство за одбрана соопшти дека денеска е постигнат договор за евакуација на ранетите украински војници од фабриката за челик Азовстал, наведува Ројтерс, повикуваќи се на извори од Министерството за одбрана на Русија.

Оттаму тврдат дека е почната евакуација на ранетите украински војници и за таа цел е формиран и хуманитарен коридор.

„На сила е прекин на огнот во областа на фабриката и отворен е хуманитарен коридор за транспорт на ранети украински војници во медицинска установа во Новоазовск во Доњецката Народна Република. Како резултат на разговорите со претставниците на украинските војници блокирани во фабриката за челик Азовстал во Мариупол, постигнат е договор за евакуација на повредените“, соопшти Министерството.


Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга