07 Декември, 2019
0.0200

Војска на границата на Хонг Конг, Кина ги предупредува Американците: Не се мешајте!

Објавено во: Свет 14 Август, 2019

Кина повторно ги повика САД да не се мешаат во работите на Хонг Конг, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи, откако американскиот претседател Доналд Трамп напиша дека кинеската војска се концентрира на границата со Хонг Конг.

„Повеќе пати го искажавме нашиот став за ова прашање. Хонг Конг се однесува исклучиво на домашната политика на Кина. Уште еднаш ја повикуваме американската страна да престане да го турка носот кон бизнисот во Хонг Конг“, се вели во писмениот коментар.

Претходно, Трамп напиша на својот профил на Твитер дека американските разузнавачки информации објавиле дека кинеските власти распоредуваат трупи на границата со Хонг Конг.


„Секој треба да остане мирен и да биде безбеден“, напиша американскиот претседател.

Големите протести во Хонг Конг продолжуваат од јуни. Причината за нив беше да се разгледаат законите за екстрадиција - доколку бидат одобрени, властите во Хонг Конг ќе можат да ги екстрадираат осомничените во јурисдикција со кои немаат договор за екстрадиција, вклучувајќи ги Тајван, Макао и Кина.

Протестите првично беа мирни, но секој пат кога конфликтите стануваа поинтензивни имаше неколку десетици луѓе повредени.

Изминатите два дена демонстрантите ја блокираат работата на аеродромите во Хонг Конг. Откажани се сите летови. Конфликти веќе започнаа да се појавуваат меѓу лутите патници и демонстрантите.

Полицијата уапси пет лица по протестите на аеродромот во средата вечерта за поседување оружје и напад врз полицајци.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Турција ќе ја исфрлат од НАТО?

Турција ќе ја исфрлат од НАТО?

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации