24 Март, 2019
0.2442
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Volkswagen Комерцијални Возила ја претставува електричната мобилност

Објавено во: Мои пари 14 Март, 2019

Нови решенија за одржлива мобилност и транспорт на стоки и луѓе во урбаните региони - Volkswagen Комерцијални возила го претставија електричниот транспорт од иднината.  

Томас Седран, претседател на одборот за менаџмент на Volkswagen Commercial Vehicles, ги најави целите на брендот: „ Во традицијата на Volkswagen е да бидеме чекор понапред, ние сега работиме на решенија за предизвиците на иднината, размислувајќи за одржлива мобилност за нашите клиенти и за подобар квалитет на воздухот во нашите градови“.


Cargo e-Bike. Во својот проект, брендот разви товарен трицикл, кој што корисниците на брендот ќе можат да го користат за последниот чекор од испораката - трговците, на пример, би можеле да го искористат за возење до работните места, без притоа да и наштетат на околината. Cargo e-Bike може да носи до 210 килограми, вклучувајќи го и возачот, и може да се справи со товарен волумен од еден пол кубен метар. Опремен со мотор од 250 вати поставен во средина со автоматски менувач, има мал круг на вртење и иновативна технологија со постојано одржување на перфектна хоризонтална поставеност на возилото. „НашиотCargo e-Bike ги спојува сите познати карактеристики за користење и возење за да направи совршен производ“, нагласува Седран.

ABT e-Caddy и ABT e-Transporter. Овие две нови, електрични решенија за урбан транспорт беа развиени во соработка со стратешкиот партнер ABT и тие го затворија претходниот јаз во програмата за електрифицирани модели на брендот. Со отпочнувањето на производството на е-Crafter, решенијата за ретрофит веќе се подготвени за малите комбиња и возилата за испорака ќе пристигнат на пазарот во почетокот на 2019 година. Капацитетите на батериите се 36 и 72 kWh. Ова им овозможува на возилата да покриваат опсег од 200 или 400 км со едно полнење.


  I.D. BUZZ CARGO концепт комби. Идеалното возило за градскиот сообраќај од иднината, тоа секако е електрично и нуди многу креативно дизајнирани решенија за максимална удобност за возачот. Опремен со комплетно нов електрифициран систем кој беше развиен за сервисни монтажери и техничари за одржување кој нуди поврзување со функционална контролна единица на корисникот. Системот за работа и нарачување може да се имплементира на овој начин. Целата стока од магацинот може да се следи. Доколку се појави потреба од било каква стока, системот може да ја испорача автоматски. Вратите може да се отворат електрично, а системот за следење на стока може да се прилагоди. Томас Седран изјави: „Ова возило стои како доказ дека ги слушаме нашите клиенти, ги разбираме нивните потреби и развиваме решенија кои се прецизно дизајнирани да ги исполнат. Ние ги снабдуваме нашите клиенти со возилото кое токму на нив им е потребно“.


Crafter HyMotion концепт комби. Базирано на е-Crafter, и во суштина претставува одличен наследник за покривање на големи растојанија. Crafter HyMotion е електрично напојувано 3.5-тонско комбе кое добива енергија од горивна ќелија. Неговиот резервоар за водород од 4,2 килограми овозможува вкупен опсег од 350 км. Резервоарите во HyMotion имаат модуларен дизајн. Втора верзија е достапна со поголеми резервоари со досег до 500 км. Хајнц-Јирген Лев, раководител на продажба и член на управниот одбор на Volkswagen Комерцијални возила, нагласи: „Ова е сеуште концепт возило, но техничкиот концепт е веќе во фаза на продукција. Ние спроведуваме интензивна анализа на трошоците и придобивките кои ќе го определат потенцијалот на пазарот. Crafter HyMotion со погон на горивни ќелии е апсолутно корисен додаток на нашето богато портфолио на возила.“

Томас Седрен истакна дека и покрај напредокот постигнат во неопходната електрификација на своите производи, Volkswagen Комерцијални возила ќе продолжат да се потпираат на високо напредните дизели како столб за логистика на многу гранки и оперативни цели.

Брендот веќе ги покажува решенијата за предизвиците на иднината. Седран изјави: „Ние ја поврзуваме сегашноста со иднината. Затоа, нашето мото е - Иднината започнува сега!“.


Можеби ќе ве интересира

Дел од жителите на Студеничани добија вода, а дел не

Дел од жителите на Студеничани добија вода, а дел не

По средбата Жбогар -Азески- Каков ќе биде патот на бизнисот кон ЕУ?

По средбата Жбогар -Азески- Каков ќе биде патот на бизнисот кон ЕУ?

Прекин во водоснабдувањето и санирани дефекти

Прекин во водоснабдувањето и санирани дефекти

Перо Антиќ на чело на Олимпискиот совет и усвојување на меморандумот за автономија и независност

Перо Антиќ на чело на Олимпискиот совет и усвојување на меморандумот за автономија и независност

Боб Марли: Само еднаш во животот ќе најдеш некој кој целосно може да го преврти твојот свет

Боб Марли: Само еднаш во животот ќе најдеш некој кој целосно може да го преврти твојот свет

Меѓународна премиера на Готлиб на интернационалниот фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао, Шпанија

Меѓународна премиера на Готлиб на интернационалниот фестивал за анимиран филм Анимаком во Билбао, Шпанија

(ГАЛЕРИЈА) Porsche го претстави Cayenne Coupé

(ГАЛЕРИЈА) Porsche го претстави Cayenne Coupé

Бизнис понуда од Неотел за мали и средни фирми

Бизнис понуда од Неотел за мали и средни фирми

Успешната дигитална трансформација е равенство помеѓу техничката револуција и еволуцијата на Mindset-от

Успешната дигитална трансформација е равенство помеѓу техничката револуција и еволуцијата на Mindset-от