25 Јуни, 2022
0.0270

Волонтери од Credissimo го подготвуваа живеалиштето за малите лавчиња - Зоо Скопје бојадисана и во освежено издание!

Објавено во: Мои пари 21 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Тим од волонтери составен од вработени во Credissimo и вработени во Зоо Скопје организираа заеднички волонтерски ден, кој се оддржа во склоп на самата Зоолошка градина. Учесниците во активноста го подготвуваа живеалиштето наменето за трите мали лавчиња кои се родија во март оваа година и наскоро посетителите ќе можат да ги видат. Покрај нивното живеалиште, учесниците ги освежија и живеалиштата на уште неколку други животни кои имаа потреба од бојадисување.

Скопје ЗОО која во изминатите години стана една од најпосетените локации во Скопје и пошироко, во континуитет работи на подобрување на условите на Зоолошката. А на последната активност преку платформата Активирај се навреме се приклучија и Credissimo кои како компанија постојано вложуваат во заедницата и се секогаш отворени за соработка.

Од компанијата велат дека им претставува чест и задоволство што имаа можност да бидат дел од освежувањето на Зоолошката градина во Скопје. Преку заедничко дружење сите учесници во проектот ја покажаа грижата, љубовта кон животните и придонесоа за почиста и посредена зоолошка - која игра важна улога во културно-забавниот живот на градот речиси 100 години.

Мило ми е што Credissimo, како сериозна општествено одговорна компанија придонесува за поубава Зоолошкa градина. Во наредниот период преку следниот заеднички проект ќе работиме и на поголема едукација за животните на секој  посетител - изјави Кристијан Стаменов, директор на Зоолошката градина во Скопје.

Ова е втора активност која ја релизираше Credissimo под капата на Активирај се навреме - посветена платформа за остварување на општествено одговорни кампањи. Пред неколку недели токму преку оваа платформа започна голем еко проект под името „Секое капаче е вредно““, чија главна цел е да се активираат  граѓаните со цел да соберат колку што е можно повеќе пластични капачиња. Собраните средства од откупот на рециклирани капачиња, заедно со финансиската поддршка од главниот покровител Credissimo ќе бидат наменети за реконструкција на детските одделенија во целата држава.

Погледнете ја галеријата од дружењето во Зоолошката градина, а во првата прилика организирајте прошетка и запознавање со малите лавчиња и останатите животни, бидејќи ова е активност во која не уживаат само децата туку и возрасните.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Телеком ја воведува стриминг платформата GLEY на MaxTV

Телеком ја воведува стриминг платформата GLEY на MaxTV

HUAWEI го претстави MatePad Paper: првиот таблет со E Ink пенкало за пишување и правење белешки

HUAWEI го претстави MatePad Paper: првиот таблет со E Ink пенкало за пишување и правење белешки

Уживање во Сивири со другарчињата: Летен камп на едукација и забава

Уживање во Сивири со другарчињата: Летен камп на едукација и забава

Попустите продолжуваат цел викенд во Ист Гејт Мол, надополнет со кул викенд со мјузикл на дајте музика и многу сладолед

Попустите продолжуваат цел викенд во Ист Гејт Мол, надополнет со кул викенд со мјузикл на дајте музика и многу сладолед

Huawei го претстави HUAWEI Mate Xs 2 - полесен и потенок од кога било!

Huawei го претстави HUAWEI Mate Xs 2 - полесен и потенок од кога било!

Децата од Кавадарци порачаа: „Планетата е нашиот дом“

Децата од Кавадарци порачаа: „Планетата е нашиот дом“

Со IuteCredit Мастеркард до незаборавна летна авантура

Со IuteCredit Мастеркард до незаборавна летна авантура

Huawei го претстави новиот ултралесен паметен телефон Mate Xs 2, новиот 16-инчен лаптоп MateBook D 16 и други изненадувања

Huawei го претстави новиот ултралесен паметен телефон Mate Xs 2, новиот 16-инчен лаптоп MateBook D 16 и други изненадувања

Џон Илија Апелгрен: Книгата „Забранети луѓе“ се солидаризира со музичарите кои беа „забранети“ за време на пандемијата

Џон Илија Апелгрен: Книгата „Забранети луѓе“ се солидаризира со музичарите кои беа „забранети“ за време на пандемијата