14 Декември, 2019
0.0196

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

Објавено во: Балкан 11 Ноември, 2019

На подобра и побрза комуникација на луѓето и економиите од регионот придонесуваат и добри патишта како што е Коридорот 10, чиј последен дел е отворен за сообраќај во сабота. Нема да има патарина на тој дел од автопатот до 1 декември. Од тој датум, патарината од Ниш до бугарската граница ќе изнесува 410 динари, а од Белград 1.290 динари.

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Нема големи гужви, сообраќајот е со умерен интензитет, но главната причина за тоа е продолжениот викенд пред празникот и фактот што возачите веќе пристигнале на нивните дестинации, пренесува РТС.

Првите возила поминаа овде околу 22 часот во саботата навечер, затоа што му беа потребни на Коридорот и сообраќајната полиција неколку часа за да ја проверат целата рута уште еднаш за безбедност.

Синоќа од 22 часот до денес во 13 часот околу 4.800 возила се движеле во двата правци.

Патарината нема да се наплаќа до 1 декември, а после тоа, од Ниш до бугарската граница ќе бидат 410 динари, или од Белград до бугарската граница 1.290 динари.

Можеби ќе ве интересира

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

Грците ќе ги враќаат иселените со плати од 3.000 евра

Грците ќе ги враќаат иселените со плати од 3.000 евра

(ФОТО) Со два факултети му е супер во Швајцарија, но ќе се врати во својата земја

(ФОТО) Со два факултети му е супер во Швајцарија, но ќе се врати во својата земја

Нобеловецот Хандке е непожелна личност во Сараево и Приштина

Нобеловецот Хандке е непожелна личност во Сараево и Приштина