21 Октомври, 2021
0.0947

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

Објавено во: Свет 20 Септември, 2021

Пукањето е во тек во кампусот на универзитетот во рускиот град Перм, пренесува РТ. Според Интерфакс, има загинати и ранети.

Најновите податоци се дека има најмалку осум мртви и шестмина ранети, објави порталот „РБЦ њуз“, повикувајќи се на извор близок до руското Министерство за внатрешни работи.

На снимката, која наводно била направена на самото место, се гледа како луѓето се обидуваат да избегаат од зградата скокајќи низ прозорците.

Една снимка од зградата, наводно, покажува вооружен човек облечен во црно, како оди полека низ кампусот пред преплашени луѓе.

Непотврдени извештаи велат дека стрелецот е 18-годишен напаѓач кој оставил белешка со која го објавил својот чин на социјалните мрежи. Тој, наводно, се забарикадирал во една од просториите на универзитетските згради кон кои бил насочен.

Некои медиуми цитираа извори дека напаѓачот бил убиен од полицајци кои одговориле на пукањето, но засега нема потврда.

Од друга страна, РТ наведува дека е уапсен.

Тој наводно користел „не смртоносна муниција“.

Извор: Индекс.хрФото и видео: Твитер

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе