09 Декември, 2022
0.0352

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

Објавено во: Свет 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Едно од лицата кои требало да бидат регрутирани за воената операција во Украина изадил пиштол и пукал во воениот комесар кој ги регрутирал повиканите. Медиумите прво јавија дека регрутерот е тешко повреден, но неофицијално сега се пренесува дека воениот комесар им подлегнал на повредите. 

- Воениот комесар Александар Јелисеев е на реанимација и е во многу тешка состојба. Напаѓачот веднаш е уапсен, ќе биде казнет - изјави на Телеграм гувернерот на Иркутската област Игор Кобзев.

Тој рече дека вооружениот инцидент се случил во регрутниот центар во градот Уст-Илимск.Како што јави рускиот медиум МедиаЗона, во градот Уст-Илимск во регионот Иркутск во Сибир, млад човек со пушка нападнал воена канцеларија за регрутирање, а видеото од нападот се проширило на социјалните мрежи. 

На видеото се гледа како маж со пиштол пука во друг маж, кој потоа паѓа на подот. Мажите во воената канцеларија за регрутирање потоа бегаат врескајќи. 

Како што јави Таига.инфо, во нападот имало ранети, а меѓу нив бил и воениот комесар на канцеларијата за регрутирање. Се уште не е познат бројот на ранетите. Порталот База објави видео од заробениот напаѓач, кој на видеото е идентификуван како 25-годишниот Зинин Руслан, жител на Уст-Илимск.

На 21 септември рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација во земјата со цел да се зголеми бројот на војници во војната во Украина.

Откако Владимир Путин ја најави мобилизацијата, ширум земјата се одржуваат бројни протести, еден од начините на кои ја покажуваат својата волја е со палење места кои се воени комесаријат и административни згради. Во првите шест месеци од целосната инвазија на Русија, најмалку 20 воени комесаријат беа запалени, сега зачестеноста на ваквите инциденти драстично се зголеми.

Инцидентите се случија во Санкт Петербург, Нижни Новгород, Опенбуршката област, Забајкалскиот крај, Амур, Хабаровск, Краснојарск, Калинград, Ленинград.


Фото: Принскрин/ Твитер

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Бахмут е пепел - Вагнер вели тоа е кланица за украинската војска

(ВИДЕО) Бахмут е пепел - Вагнер вели тоа е кланица за украинската војска

Путин е разочаран од изјавата на Меркел и кажа дека порано можел да ја нападне Украина

Путин е разочаран од изјавата на Меркел и кажа дека порано можел да ја нападне Украина

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)