10 Декември, 2018
0.3042
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

ВРАБОТЕНИТЕ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ДАРУВАА 181 ЕДИНИЦИ КРВ

Објавено во: Мои пари 10 Октомври, 2018

Клиничката болница „Аџибадем Систина“, во соработка со општинската организација на Црвен крст – Карпош и Институтот за трансфузиона медицина и оваа година реализираa успешна крводарителска акција. Годинава вработените даруваа досега рекордни 181 единици крв.


Преку оваа акција вработените уште еднаш ја покажаа својата хуманост, дарежливост и солидарност. Во акцијата учествуваше и главниот извршен директор на болницата и претседател на Одборот на директори, господинот Јордан Камчев.

„Горд сум што и оваа година ‘Аџибадем Систина’ ја продолжи традиционалната крводарителска акција и што имавме можност повторно да ја докажеме нашата хуманост преку дарување на повеќе од 180 единици крв. Чувството дека сте спасиле нечиј живот, кое на секој кој дарувал крв му е добро познато, е непроценливо, и тоа е всушност главниот мотив поради кој ја реализираме и редовно продолжуваме оваа акција. Среќен сум што сме дел од вакви и слични акции со кои се надевам дека ќе ја инспирираме и пошироката јавност да биде хумана и да спасува животи“ – изјави Јордан Камчев.

Досега „Аџибадем Систина“ еднаш годишно организираше крводарителски акции, кои се масовно поддржани од вработените. Минатата година беа донирани 160 единици крв, а успешната акција продолжи и годинава. Од следната година, со цел да придонесеме во спасувањето на животи преку дарување крв, предвидено е да се организираат две крводарителски акции годишно.

Можеби ќе ве интересира

Ќе се одржи 32- рото Бизнис кафе Македонија

Ќе се одржи 32- рото Бизнис кафе Македонија

Нова Телеком продавница во зградата Флатирон во Кисела Вода

Нова Телеком продавница во зградата Флатирон во Кисела Вода

Причина повеќе да подаруваш

Причина повеќе да подаруваш

Саниран дефектот на ул.8 бр.22 с.Копаница

Саниран дефектот на ул.8 бр.22 с.Копаница

Алпско и Скопје Сити Мол те носат на кампот на „ кралевите “

Алпско и Скопје Сити Мол те носат на кампот на „ кралевите “

Дефектот на Бул.Александар Македонски е саниран

Дефектот на Бул.Александар Македонски е саниран

Најава од „Водовод и канализација“ каде ќе се работи

Најава од „Водовод и канализација“ каде ќе се работи

Ексклузивно обраќање на премиерот Зоран Заев во „Фчерашни новости“!

Ексклузивно обраќање на премиерот Зоран Заев во „Фчерашни новости“!

БИЗНИС ДЕЛЕГАЦИЈА НА КОМОРСКИОТ ИНВЕСТИЦИСКИ ФОРУМ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА ЈАПОНИЈА

БИЗНИС ДЕЛЕГАЦИЈА НА КОМОРСКИОТ ИНВЕСТИЦИСКИ ФОРУМ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА ЈАПОНИЈА