20 Октомври, 2018
0.3183
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

ВРАБОТЕНИТЕ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ДАРУВАА 181 ЕДИНИЦИ КРВ

Објавено во: Мои пари 10 Октомври, 2018

Клиничката болница „Аџибадем Систина“, во соработка со општинската организација на Црвен крст – Карпош и Институтот за трансфузиона медицина и оваа година реализираa успешна крводарителска акција. Годинава вработените даруваа досега рекордни 181 единици крв.


Преку оваа акција вработените уште еднаш ја покажаа својата хуманост, дарежливост и солидарност. Во акцијата учествуваше и главниот извршен директор на болницата и претседател на Одборот на директори, господинот Јордан Камчев.

„Горд сум што и оваа година ‘Аџибадем Систина’ ја продолжи традиционалната крводарителска акција и што имавме можност повторно да ја докажеме нашата хуманост преку дарување на повеќе од 180 единици крв. Чувството дека сте спасиле нечиј живот, кое на секој кој дарувал крв му е добро познато, е непроценливо, и тоа е всушност главниот мотив поради кој ја реализираме и редовно продолжуваме оваа акција. Среќен сум што сме дел од вакви и слични акции со кои се надевам дека ќе ја инспирираме и пошироката јавност да биде хумана и да спасува животи“ – изјави Јордан Камчев.

Досега „Аџибадем Систина“ еднаш годишно организираше крводарителски акции, кои се масовно поддржани од вработените. Минатата година беа донирани 160 единици крв, а успешната акција продолжи и годинава. Од следната година, со цел да придонесеме во спасувањето на животи преку дарување крв, предвидено е да се организираат две крводарителски акции годишно.

Можеби ќе ве интересира

Прекин на водоснабдување во Драчево

Прекин на водоснабдување во Драчево

Продолжува волонтерската програма на ЕВН

Продолжува волонтерската програма на ЕВН

Од понеделник автобусот со број 28 ќе сообраќа по изменета траса

Од понеделник автобусот со број 28 ќе сообраќа по изменета траса

Во недела на кејот на Вардар ќе се трча за поддршка на заболените од Вилсон

Во недела на кејот на Вардар ќе се трча за поддршка на заболените од Вилсон

Porsche влегува во електричната ера со новиот Taycan

Porsche влегува во електричната ера со новиот Taycan

„Европа“ врти нова слатка страница во својата историја

„Европа“ врти нова слатка страница во својата историја

Легендите живеат вечно!

Легендите живеат вечно!

РЕТРО СТИЛ ВО СОВРЕМЕНА ФОРМА: Нова фотосесија за Bitsiani есен/зима 2018

РЕТРО СТИЛ ВО СОВРЕМЕНА ФОРМА: Нова фотосесија за Bitsiani есен/зима 2018

НОВИТЕ CITROËN BERLINGO И CITROËN C4 CACTUS СЕ ФИНАЛИСТИ ЗА НАГРАДА НА AUTOBEST 2019

НОВИТЕ CITROËN BERLINGO И CITROËN C4 CACTUS СЕ ФИНАЛИСТИ ЗА НАГРАДА НА AUTOBEST 2019