22 Мај, 2018
0.3143
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Вработените во „Еурокомпозит“ продолжуваат со протести

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2018

Вработените во „Еурокомпозит“ продолжуваат со протести во центарот на Прилеп, пред споменикот „Карпалак“. Имаат низа барања кои очекуваат да бидат исполнети: исплата на бруто плата и заостанатите плати и  придонеси од 2012, како и оставка на менаџментот на компанијата.

Претседателот на синдикалната организација Роберт Богданоски се изјасни дека работниците ќе продолжат со протести и бараат средба со претставници од владата, затоа што според нив, оваа голгота трае со години и потребно е разрешување на случајот.

- Вчера го блокиравме патниот правец Прилеп-Градско на излезот од градот, денеска протестот продолжи во центарот на Прилеп. Не се откажуваме ниту од нашите барања, ниту пак од разговори со претставници од Владата. Менаџментот на компанијата ниту доаѓа во фабриката, ниту сака да разговара со нас и ние бараме оставка од нив, а надлежните да ги испитаат наводите на кривичната пријава која како синдикат ја поднесовме против менаџментот до полицијата и јавното обвинителство. Продолжуваме со протести, а денеска ќе решиме кога да одиме пред Владата во Скопје - вели Богданоски.


Можеби ќе ве интересира

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Поповски спроведен во Шутка

Поповски спроведен во Шутка

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“