14 Јуни, 2021
0.0193

Вредноста на биткоинот скокна откако стана официјално средство за плаќање во Ел Салвадор

Објавено во: Економија 09 Јуни, 2021

Биткоинот сега е официјално средство за плаќање во Ел Салвадор, и тоа придонесе веднаш да се зголеми неговата вредност. 

Од 85 пратеници, 64 гласаа за законот со кој оваа криптовалута се прогласува за официјално средство за плаќање во Ел Салвадор, заедно со доларот.

Цената на биткоинот порасна веднаш по гласањето и тоа за пет проценти. Сега тој чини 34.295 американски долари. Во Ел Салвадор готовината најмногу се користи за плаќање, така што 70 отсто од луѓето сè уште немаат сметки во банка. Над два милиони Салвадорци живеат во странство, но сепак одржуваат блиски врски со нивната земја на потекло, враќајќи и повеќе од четири милијарди долари секоја година.

Екс американскиот претседател Доналд Трамп го нападна биткоинот, а го брани доларот. 

Биткоинот е „измама” што влијае на вредноста на американскиот долар, изјави Трамп за „Фокс бизнис”. Трамп кажа дека сака доларот да биде „валута на светот”.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Се појави загриженост бидејќи во светот циркулираат од 4.000 до 5.000 крипто валути

Се појави загриженост бидејќи во светот циркулираат од 4.000 до 5.000 крипто валути

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?