22 Септември, 2020
0.0199

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Објавено во: Свет 12 Август, 2020

Нови детали има за експлозијата во Бејрут,  во Либан. 

Десетици вреќи со огномет имало складирани во истиот хангар, во кој имало повеќе од две илјади тони експлозивен амониум нитрат во пристаништето во Бејрут, каде дојде до експлозија на 4 август, објави лондонскиот Гардијан.

Тој огномет би можел да биде одлучувачки фактор кој довел до експлозија, потврдиле поранешните работници на пристаништето и други извори за весникот.

На истото место имало 30-40 најлонски вреќи со огномет.

Властите во Либан бараат спас, а народот е со намера да ја урне целата политичка елита. 

Во експлозијата се повредени и околу 6.000 луѓе, а стотици илјади останаа без своите домови.

Во вторникот во 18.08 часот во градот се слушнаа црковните ѕвона, а џамиите повикаа на молитва за да го одбележат точниот момент кога се случи експлозијата, која беше почуствувана дури и во Кипар.

Можеби ќе ве интересира

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?