19 Февруари, 2019
0.3236
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Временската прогноза за 2019 година треба да не загрижи

Објавено во: Свет 06 Декември, 2018

Следната година повторно ќе биде срушен рекорд бидејќи 2019 година веројатно ќе биде петта по ред најтопла година некогаш забележна. 

Светската метеоролошка организација објави „депресивен“, но не изненадувачки факт за состојбата на климата во 2018 година базирана на 5 различмни независни истражувања на температурите ширум планетата. 

Елена Манаенкова од Светската метеоролошка организација  вели дека секоја фракција загревање се одразува врз човечкото здравје, храна, вода за пиење, преживување на животните и билките, преживување на коралните гребени и морските животни.

Сите научници предупредуваат на тоа што ќе се случи ако просечната температура порасне за 1,5 степени Целзиусови. Ќе дојде до масовно губење на цели видови животни, поплави, жештини, пожари, пораст на нивото на морето и недостаток на храна. И понатаму не се работи за да се реши тој проблем.

На глобалното затоплување влијаат и природните појави како торнадата или пак човечките фактори.

Можеби ќе ве интересира

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди