21 Октомври, 2019
0.0175

Временски неприлики како оние на Халкидики ќе имаме се почесто?

Објавено во: Балкан 12 Јули, 2019

Грчкиот професор Ефтимис Лекас изјави дека никогаш досега не доживеале таков феномен на Халкидики во однос на неговиот обем и јачина, две големи фактори. 

Професорот вели дека во иднина опасности ќе има многу често. 

Како експерт за управување со природни катастрофи, вели дека светот се противи на „новите видови опасност“ чии варијации во голема мера се непознати и дека мора да се прилагодиме на нивната се почеста појава.

„Имаме слика од она шпто се случи од првиот момент, но ги анализираме карактеристиките на феноменот и сметаме дека бил единствен. Секоја појава е во извесна мера единствена, секако, но она што ме изненади лично, е дека секогаш се соочуваме со нови видови опасност“, истакнал тој.

Како пример, тој навел патување во Индонезија пред 6 месеци со тим научници, за да го проучат цунамито кое се случило без никаков претходно земјотрес, нешто што никогаш претходно не било забележано.

Можеби ќе ве интересира

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ДАЧИЌ ЗА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР: Во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска

ДАЧИЌ ЗА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР: Во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

МИЦОТАКИС ЗА ДАТУМОТ: Три земји не се согласија

МИЦОТАКИС ЗА ДАТУМОТ: Три земји не се согласија