31 Март, 2020
0.0249

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2020

„Тенк“ е првиот предмет на поранешно СЈО за кој во Врховен суд ќе се преиспитуваат донесените правосилни пресуди по неколкумесечно одлагање, а неделава двајца врховни судии треба да реферираат за пресудите на поранешниот премиер Никола Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, дознава БИРН.

Во случајот со набавката на мерцедесот од 600.000 евра на петте судии ќе им биде потребно дополнително време за да ги проучат списите, а потоа може да ги потврдат, преиначат или да ги укинат пресудите.

Судијата Ристо Катавеновски ќе го изнесе предметот во кој адвокатите на осудените бараат од највисокиот суд да ја преиспита двегодишната затворска казна за Груевски, како и четири и пол годишната затворска казна за поранешниот-помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски.Одбраната бара да се преиспита евентуалната застареност, ги оспоруваат и бомбите како доказ, како и начинот на водењето на записниците и изведувањето на доказите.

Судијата Џемали Саити ќе известува за досудената четиригодишна затворска казна за Јанкулоска, за која нејзината одбрана бара да ѝ се провери законитоста на постапката поради сторени баводни повреди на законот и поради начинот на кој била водена кривичната постапка.Можеби ќе ве интересира

ВЛАДИМИР ТАЛЕСКИ: Ќе лежи 8 години затвор за случајот „Транспортер“

ВЛАДИМИР ТАЛЕСКИ: Ќе лежи 8 години затвор за случајот „Транспортер“

Донација од кинеската полиција за вработените во Министерството за внатрешни работи

Донација од кинеската полиција за вработените во Министерството за внатрешни работи

Гури и Алими добија по 3 и пол години затвор за предметот Титаник 3

Гури и Алими добија по 3 и пол години затвор за предметот Титаник 3

Лицата со попреченост кои одат со придружба да бидат осободени од работа

Лицата со попреченост кои одат со придружба да бидат осободени од работа

Цвеќарите приморани да ги уништуваат производите

Цвеќарите приморани да ги уништуваат производите

Министерот Филипче и гувернерката Ангеловска-Бежоска на седницата на Советот за безбедност

Министерот Филипче и гувернерката Ангеловска-Бежоска на седницата на Советот за безбедност

КОВИД-19: Посмртен е од што мислеа и најголемите оптимисти

КОВИД-19: Посмртен е од што мислеа и најголемите оптимисти

Секој ден во 15 часот нова статистика за бројот на новозаболени од коронавирусот

Секој ден во 15 часот нова статистика за бројот на новозаболени од коронавирусот

ВО ВРЕМЕ КОГА КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ: Дали загадениот воздух го слабее имунитетот?

ВО ВРЕМЕ КОГА КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ: Дали загадениот воздух го слабее имунитетот?