05 Август, 2020
0.0184

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Објавено во: Свет 04 Јули, 2020

Бројот на досега дијагностицирани случаи со ковид-19 на глобално ниво надмина 11 милиони.

Оваа бројка е повеќе од двојно поголема од онаа на тешки заболувања на грип на годишно ниво, пишува „Ројтерс“ повикувајќи се на податоци од Светската здравствена организација (СЗО).

Опасниот вирус досега одзеде и над половина милион животи, а голем број земји доживуваат нови бранови на инфекција.

Според статистичкиот веб-сајт „Ворлдометар“, до овој момент во светот се регистрирани точно 11. 198. 209 случаи. Од нив 529.212 починале, а оздравеле 6.345.230 лица.

.

Извор: „Ворлдометар“

Можеби ќе ве интересира

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?